Tego Twój pies nie może jeść




W poprzednich artykułach z serii „Dlaczego pies nie może tego jeść” opisałam szczegółowo produkty będące najczęstszą przyczyną zatruć u psa: czekolada, winogrona, cebula, sól oraz odniosłam się do kwestii ziemniaków, które same w sobie nie są szkodliwe, ale należy je podawać jedynie w formie dobrze rozgniecionej i uniemożliwić psu dostęp do zielonych i zawierających pędy obierków.   


W naszej kuchni jest jednak wiele takich produktów, które bezwzględnie należy chronić przed dostępem psa. Zwierzak nudząc się, może zupełnie przypadkowo dobrać się do przypraw, które używane przez nas w kuchni wzbogacają potrawy, natomiast dla psa stanowią śmiertelne zagrożenie. Jeśli wśród Twoich przypraw znajdują się: gałka muszkatołowa, gorczyca biała i czarna, cynamon, schowaj je tak, aby uniemożliwić psu dostęp do nich.  
Gałka muszkatołowa – zawiera olejki eteryczne toksyczne dla psa, powodujące uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Objawy zatrucia: drgawki, skurcze mięśni, drżenia mięśni. Spożycie gałki w dużych ilościach może prowadzić do śmierci. Do tej pory nie określono toksycznej dawki dla psa.  
Gorczyca – nasiona gorczycy zawierają olejki eteryczne i trujące glikozydy siarkocyjanowe. Nasiona spożyte w dużych dawkach mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe, powodując krwiomocz i biłakomocz, mogą spowodować uszkodzenie centralnego układu nerwowego, a także spowodować śmierć psa. Nie określono dawki szkodliwej, dlatego ze względów bezpieczeństwa należy nie podawać psu produktów zawierających gorczycę, jak np. musztardy, sosów chutney, a także przechowywać ziarna w bezpiecznym miejscu. 


Cynamon – zawiera spore ilości olejków eterycznych i kumarynę, która jest naturalną substancją zapachową, nadającą cynamonowi tę charakterystyczną woń. Kumaryna w dużym stężeniu (a taka odmiana występuje dostępna w polskich sklepach) może spowodować u psa duże problemy wątrobowe. Przedawkowanie ma już działanie toksyczne i może prowadzić do śmierci. Nie określono dawki toksycznej dla psa. 
Jeżeli używasz: kostek rosołowych, przypraw typu Vegeta, przypraw zawierających sól, czosnek w granulkach lub płatkach, zupy typu instant, rodzynki, przechowuj je w miejscu niedostępnym dla psa. Psy bardzo lubią słony smak, więc absolutnie nie należy podawać mu żadnych słonych przekąsek, a przyprawy z solą usunąć z jego zasięgu. W komentarzach pod artykułem dotyczącym soli czytelnicy bloga opowiadali, jak ich psiaki dobierały się do kostek rosołowych, a że w swoich poszukiwaniach są bardzo pomysłowe, lepiej trzymać je w bezpiecznym miejscu. 

Psy bardzo lubią orzechy włoskie czy laskowe, jednakże trzeba pamiętać, że są bardzo kaloryczne i ciężkostrawne. W nadmiarze mogą wywoływać wzdęcia i biegunkę. Podawanie ich psu jest dość sporne. W Polsce dostępne są także pochodzące z Australii orzechy makadamia, które są silnie trujące dla psa. Ich spożycie może spowodować depresje, sztywność mięśni, wymioty, wzmożone bicie serca, gorączkę, a nawet śmierć. Objawy pojawiają się do 12 godzin od spożycia. Orzechy są dodatkiem do wielu ciast i czekolad, a także występują luzem. Toksyczna dawka waha się w przedziale 2,4 – 62,4 g na kilogram masy ciała. Absolutnie nie wolno ich podawać psu, a produkty zawierające je dobrze zabezpieczyć przed psem. Podobnie nie można podawać psu gorzkich migdałów

W każdym domu obecne są również owoce cytrusowe, zawierające duże ilości olejków eterycznych. Zjedzenie przez psa dużej ilości owoców może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej nosa, oczu, a także wymiotów, biegunki, apatii. W skrajnych przypadkach może dojść do hipotermii, dreszczy, spadku ciśnienia krwi, ataksji (zaburzenia koordynacji ruchowej). Dla bezpieczeństwa owoce cytrusowe należy wykluczyć z diety psa. Innym popularnym owocem są winogrona, które podobnie jak rodzynki szkodzą psu. Tym owocom poświęcony jest odrębny artykuł na blogu. Mniej popularnym owocem jest rabarbar, którego liście zawierają duże ilości kwasu szczawiowego i są toksyczne dla psa. Pies przyzwyczajony do kwaskowatego smaku rabarbaru może również przez przypadek zjeść wyrzucone liście rabarbaru. Najczęstszymi objawami zatrucia są wymioty i biegunka. Jadalnej części rabarbaru nie należy podawać psom z problemami reumatycznymi, chorobami nerek, bo jego spożycie może pogorszyć stan zdrowia psa. W naszej kuchni znajduje zastosowanie jeszcze jeden owoc, który jest bardzo groźny dla psa – awokado. Skutki zjedzenia przez psa awokado są bardzo niebezpieczne: wymioty, biegunka, zatrzymanie wody w jamie brzusznej, płucach, w okolicy serca. Nie określono dawki do tej pory śmiertelnej dawki awokado, dlatego bezwzględnie nie wolno karmić psa ani podawać dań zawierających ten owoc. Warto pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Grzyby jadalne nie szkodzą psu, ale jeśli przyzwyczaimy psa do smaku grzybów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie spacerów w lesie lub parku, pies zje napotkane grzyby. W tym przypadku musimy mieć świadomość, że istnieje duże niebezpieczeństwo natrafienia na trujące grzyby. Organizm psa reaguje dokładnie w ten sam sposób jak człowieka po spożyciu trującego grzyba. 


Na koniec jeszcze jedna informacja, może niepotrzebna, bo wydaje się oczywista: nie poimy psa kawą, herbatą, colą, których wypicie w dużych ilościach może spowodować nadpobudliwość psychoruchową, kłopoty z sercem, wymioty, osłabienie, a w skrajnych przypadkach drgawki i podrażnienie ośrodka oddechowego, a nawet śmierć. Podobnie rzecz się ma z alkoholem. Psy lubią smak słodkich alkoholi, więc mogą się nim same poczęstować, jeśli zostawimy je w zasięgu psa. Nie trzeba chyba dodawać, że alkohol jest dla psa bardzo niebezpieczny. 

Jeśli pies mieszka w domu, musimy pamiętać, że jest wiele produktów, które psu szkodzą. Nasz ciekawy pupil może albo z nudy albo z chęci zabawy lub też po prostu przypadkowo zjeść coś, co w żadnym wypadku nie powinno stanowić jego pożywienia. Sami też powinniśmy znać podstawowe i najczęściej używane przyprawy, które są niebezpieczne dla psa, a także wiedzieć, których owoców nie możemy dzielić z pupilem mimo jego błagalnego wzroku lub ślinienia się na widok spożywanego przez owocu czy warzywa.

Źródło: swiatczarnegoteriera.republika.pl, wikipedia.org, faktydlazdrowia.pl, kuchnia.wp.pl, napulpit.com

Z serii "Dlaczego pies nie może tego jeść?" ukazały się:  

- #1 Cebula
- #2 Czekolada
- #3 Rodzynki i winogrona

- #4 Ziemniaki
- #5 Sól
- Surowe czy gotowane

Więcej o żywieniu psów: 

http://www.ceneo.pl/13139319#mh=p8c1ZPBX148000KLbZn8mT_z3QHu_of7Y0lfhbbjUygH9JQSIDoDkLuy6FamCSNvsSMeGjqI93Urspyq-gGge2dINGGNTS1XVSJLFazXZio9Yah9zmlV6xHkpsg0lsKm5qwg2#pid=2039
Wszystko o żywieniu i wychowaniu psa
http://www.ceneo.pl/11029009#mh=e1w16kLR97000K3szGqxazTjjb67xDquq5xf799ZRzz87wpwevqqAAXqF4A1tRGy0uPsU2pn_b75Bc1OeS-QO0dDjHRIArOLrV0bNls5aEKiQfPeLpn0hNE1XZhZuLc-uVA2#pid=2039
Jak żywić psa

Related Posts

włoskie 9153252348637629347

24 komentarze

  1. Super blog.Będę tu wpadać.
    http://young-life-and-fashion.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Pojenie psa alkoholem to wyjątkowy idiotyzm. Bardzo częsty niestety, dla niektórych zabawny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektórzy mają co najmniej dziwne poczucie humoru. Całe szczęście coraz więcej ludzi dba o swoje psy i traktuje je z wielką troską.

      Usuń
  3. Niektórzy twierdzą, że podanie alkoholu młodemu pieskowi albo innemu zwierzęciu sprawi, że ten nie urośnie. Taki sposób na wieczną młodość. Masakra.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym mitem się nie spotkałam. Ciekawe podejście. Niestety czasu się nie da zatrzymać, a takie zachowania tylko szkodzą :c

      Usuń
  4. Moja Perełka nie dostaje owoców żadnych,nie dostaje cukru,sól malucio do sosików ,nie dostaje jakichkolwiek słodyczy za to dostaje warzyw sporo oraz mięsko i kasze,ryże i makarony oraz swoje przystosowane dla piesków przysmaki .. potrawy dla Perełki mają malutką ilość soli ,sporą ilość warzyw ,kasze ,makarony oraz ryże.. Jedynie co byłam przestraszona.. Perełka kiedyś wychlipała mi ze stołu moją kawę inkę z malutką ilością cukru i bardzo jej smakowała.. Pytałam się lekarzy czy nie ma przeciwwskazań aby pies od czasu do czasu wypił zwykłej inki w skłąd ,której wchodzi cykoria ,nie spotkałam się z jakimś przeciwieństwem... Zboża nie są szkodliwe dla zwierzaków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grunt to zdrowe odżywianie, prawda? :)

      Usuń
    2. Psy nie powinny jeść zboża. Ich układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia takiego materiału. Owoce jak najbardziej ale zgniecione, tak samo jak warzywa. Wszystko powinno być surowe. Kości, mięso, warzywa i owoce. Ludzie zmuszają się do jedzenia "paszy" przetważanych, gotowanych, smazonych itp. Zwierzęta nie potrafią tego strawić. Karmienie psa suchą lub mokrą paszą ze sklepu, równa się karmieniu dziecka McDonaldsem.

      Usuń
  5. Dobrze wiedzieć, nie wiedziałam, że np. cynamon może być szkodliwy, to duże zaskoczenie. Wiedzę, że będę musiała uważać co sama jem, by dawać dobry przykład mojej kompanii :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale cynamon, szczególnie cejloński, dla człowieka jest bardzo pożyteczny, zalecany nawet dla cukrzyków!

      Usuń
  6. A często widzę w domowych przepisach na psie ciasteczka cynamon. Dobrze wiedzieć, dzięki . Fajny artykuł

    OdpowiedzUsuń
  7. A z moim psem jest coś nie tak jak przyjechał wnuczek i obrywał jagody to pies razem z nim a potem przyłapałem go kilka razy jak stoi przy krzaku i objada się jagodami potem były maliny i aronie a ostatnio przyłapałem go na ogórkach,szukał w liściach i zbierał wynosząc na trawę i zjadał.Karmie go britam z jagnięciną i dostaje też mięso z indyka z ryżem z dodatkiem witamin w proszku.Może ktoś wie co to za fanaberia mojego pupila

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że z nim jest wszystko w porządku :) Po prostu należy do psów lubiących owoce. Nasz labrador, podobnie jak Twój pies, uwielbia owoce z ogrodu, które zjada prosto z krzaka - borówki, agrest, maliny. Równie chętnie je jabłka i arbuza. Kiedy jem winogrona, najchętniej jadłby je razem ze mną i nie bardzo podoba mu się, że winogrona są dla psów bardzo szkodliwe, więc ich nie dostaje. Z kolei naszego drugiego psa (chihuahua) owoce w ogóle nie interesują. Najwyraźniej Twój pies lubi urozmaicenie, a poza tym myślę, że sprawia mu przyjemność, kiedy sam zdobędzie coś do jedzenia w ogrodzie. Sądzę, że nie ma powodów do zmartwień. Warto tylko wiedzieć, co szkodzi psu, aby przez przypadek nie objadał się produktami, które są w kuchni. Dlatego zapraszam do lektury pozostałych wpisów z tej serii (pod artykułem są linki). Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  8. Witam R-ka i dzięki za uspokojenie.Mój pupil to roczny owczarek niemiecki długowłosy a uczulony jestem na jego jedzenie bo wczesniej miałem podobnego i bardzo chorował bo był żle karmiony a jeżeli chodzi o podjadanie w kuchni to raczej nie bo cały czas jest na podwórku.Nigdy nie był wiązany, nie ma klatki tylko budę wypasioną w której nie śpi bo woli altanę lub patio przed domem a do biegania to ma działkę 12 arów ogrodzoną i zadrzewioną.
    Z pozdrowieniami .

    OdpowiedzUsuń
  9. ludziee ratunku mam 5-cio miesięcznego teriera niemieckiego co kilka dni nudzi mu sie jedzenie ktore spozywa musze wymyslac nowe... i jeszcze jedno w ogole sie nie slucha i gryzie gdzie popadnie chociaz ma kilka gryzakow i kosci nigdy nie jest zmęczony ..poradzcie co jadaja Wasze pieski i im utemperowac temperament ?? dodam ze biega po podworku kiedy tylko chce i jest wyprowadzany na dluzsze spacery na smyczy pozdro Iza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to, że Twój pies jest tak wybredny jak nasz chihuahua, który zanim coś zje, mocno się zastanawia, czy warto. Rano dostaje karmę mokrą - kupujemy mu Lukullusa sześciopak tzw. testowy, w którym znajdują się puszki z różnego rodzaju mięsem, co sprawia, że co drugi dzień jada inne mięso (kupujemy w zooplus - masz w prawej szpalcie reklamę sklepu i 10% rabatu, jeśli wchodzisz z naszej strony). Wieczorem jada natomiast suchą karmę. Nie dostaje nic innego, żadnego jedzenia z naszego stołu - tu trzeba być konsekwentnym. Nawet jeśli nie ma ochoty na to, co jest w misce, to nie ma wyjścia i jak bardzo zgłodnieje, to wreszcie z braku alternatywy je. Jedynym momentem, kiedy jest rozpieszczany, to dni, kiedy mnie nie ma w domu, bo wtedy nic nie chce jeść z tęsknoty. To spore wyzwanie, ale mamy już sposoby: gotowana ryba-filet, gotowana pierś kurczaka lub żółtko z jajka na twardo. Twój maluch moim zdaniem zachowuje się trochę jak dziecko, które stara się rządzić rodziną. Pies też szuka granicy, na co może sobie pozwolić. Pytanie jest podstawowe, czy karma mu nie smakuje, czy też jest wybredny i lubi zmiany. Ale nie dajmy się zwariować. Jeśli jest wybredny, to po prostu zostaw w misce, co dałaś i czekaj. Zobaczysz, co zrobi. Nie dawaj mu nic innego.

      Usuń
    2. Z gryzakami czasem jest taki problem, że psy się nimi nudzą. Obserwowałam to u moich psów. jedynym gryzakiem, który ciągle jest w użyciu do dnia dzisiejszego to kość o smaku bekonu. W tym wpisie masz więcej informacji na ten temat: http://psia-rada.blogspot.com/2014/09/wyprawka-dla-szczeniaka.html#more. Nie wiem, czy to mu wystarczy, ale naszym psom wystarcza. Może kupisz też kości do przeżuwania, to też go zajmie. Lukullus ma również odpowiednie do wielkości psa. Moje psy to bardzo lubią. Jeśli pies gryzie podczas Twojej obecności w domu, to po prostu odbierz mu tę rzecz, mówiąc zdecydowanie "NIE" i daj mu gryzak, kość. Nie dawaj mu starych budów, bo będzie gryzł nowe. Usuń z pola widzenia rzeczy, które gryzie. Piszesz, że ma 5 miesięcy, prawdopodobnie wypadają mu mleczaki, dlatego bardzo swędzą go dziąsła. Postępuj konsekwentnie i cierpliwie, a odzwyczaisz go.

      Usuń
    3. hahaha kość o smaku bekonu. Normalnie jakbym widziała moją labradorkę. To co, że kość zużyta jak nie wiem, został jej tylko kawałeczek, dostała nowiutką, to za nic nie chce się jej pozbyć. Potrafi się nią bawić lepiej niż wszystkimi swoimi zabawkami :D

      Usuń
  10. Rany, jakie psy sa biedne... Tle PYSZNYCH rzeczy... :(

    OdpowiedzUsuń
  11. A co z pestkami awokado i innych duzych owoców?

    OdpowiedzUsuń
  12. Kiedyś rodzice mieli psa, który najadł się węgierek pod drzewkiem... Niestety skończyło się na serią wizyt u weta. Stan był bardzo ciężki (najprawdopodobniej przez pestki)

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeżeli bierze się do domu psa, to trzeba dbać o niego, jak o członka swojej rodziny. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, czego nie powinny jeść psy, a także jaka jest najlepsza mokra karma dla psa i sucha. W dobie internetu nie ma z tym takiego problemu, jak kiedyś. Mnie pomógł bardzo ten artykuł: https://www.pies.pl/2019/06/19/czego-nie-moze-jesc-pies-lista-produktow/ jak i Wasz :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Fajny pakiet informacji :) vetclub.pl

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *