Rasy psów: Yorkshire Terrier


Yorkshire Terrier

Klasyfikacja FCI: Grupa III. Teriery. Sekcja 4. Teriery miniaturowe.
Nr FCI: nr 86 WYGLĄD:
Ten miniaturowy piesek o pięknym, długim, jedwabistym włosie ma zwartą i proporcjonalną budowę ciała. Uszy małe, szpiczaste, w kształcie litery „V”. Głowa psa jest niewielka, płaska, z niezbyt długą kufą. Ciemne oczy yorka są średniej wielkości i skierowane do przodu. Charakterystyczne umaszczenie jest ciemnostalowo-niebieskie, z płowym podpalaniem głowy i klatki piersiowej. Ogon dawniej było kopiowany, obecnie pozostawiony jest długi, noszony ponad linią grzbietu. Yorki ważą przeciętnie od 2,2 kg do 3,1 kg i mają około 22 cm. Żyją średnio 15-16 lat.  

HISTORIA:
Yorki są rasą stosunkowo młodą, a mimo to słabo znane są jej początki. Przodkami dzisiejszych yorków są maltańczyk i teriery: sky, dandie dinmont, clydesdale i waterside terrier. Po raz pierwszy psy te zostały wyselekcjonowane na północy Anglii i służyły do tępienia szkodników. Górnicy, którzy je hodowali, szybko zorientowali się, że mogą wykorzystać największy atut yorków jakim jest ich uroda i zainteresować rasą arystokratów. Wkrótce yorki zyskały ogromną popularność wśród wyższych sfer. W XIX wieku yorki ważyły 5-6 kilogramów. Zwracano uwagę szczególnie na ich walory estetyczne, szczególną wagę przywiązując do sierści. W miarę upływu czasu hodowano coraz mniejsze psy, z coraz dłuższym włosem, takie jakie znamy obecnie.   Pierwsza wzmianka na temat tej rasy we francuskiej księdze rodowodowej pochodzi z 1885 r., a już rok później została uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny. W 1989 r. FCI postanowiła je przenieść z grupy psów do towarzystwa do grupy terierów.

TEMPERAMENT:
Ten żywiołowy pies jest bardzo ciekawski, ciągle szuka przygód, przez to często popada w kłopoty. Należy do psów hałaśliwych, lubiących szczekać. Jest inteligentny, szybko się uczy i chętnie aktywnie spędza czas ze swoim opiekunem. Lubi się popisywać. Jego słodki wygląd działa czasem myląco. Potrafi być kapryśny i uparty. Nie boi się i w razie problemów jest gotowy do konfrontacji.   

PROBLEMY ZDROWOTNE:
Z uwagi na swój rozmiar często zdarzają się u yorków problemy ortopedyczne, np. zwichnięcia rzepki. Pojawiają się również choroby dziąseł i mają skłonność do próchnicy. U yorka pojawia się tzw. kichnięcie wsteczne. Kiedy powietrze gwałtownie dostaje się do nosa, pies wydaje z siebie dziwny dźwięk, przypominający odgłos gęsi. Najczęściej jest to niegroźne i po kilkunastu sekundach zanika samoistnie. Yorki mają niską tolerancję na mrozy, dlatego w zimie muszą mieć ubranko. Średnio znoszą upały.     

PIELĘGNACJA:
Jego długi włos wymaga codziennego czesania, delikatnie, kosmyk po kosmku, a także częstych kąpieli. Pielęgnacja przystrzyżonego yorka jest znacznie łatwiejsza. Warto przycinać włosy na pyszczku, by nie przyklejało się do niego jedzenie.

IDEALNY DOM:
York jest idealnym towarzyszem dla osób starszych i samotnych, które nie przebywają długo poza domem lub mogą zabierać ze sobą psa. Uważany jest za psa hipoalergicznego z tego względu, że nie ma sierści, a jego włos przypomina ludzki. Na jego skórze jest mniej złuszczonego naskórka, który najczęściej bywa przyczyną alergii. Jeśli w domu są małe dzieci, powinniśmy nadzorować ich zabawę, bo yorki mają skłonność do podgryzania.      

AKTYWNOŚĆ:
Yorki są psami pełnymi wigoru i zawsze w dobrym humorze, ze skłonnością do psot. Można z nim się bawić i ćwiczyć w domu, ale jak każdy pies wymaga spacerów. Ma delikatną tchawicę, dlatego nie powinien nosić obroży.

WYCHOWANIE:
Yorki bywają uparte, a czasem nawet krnąbrne, dlatego szkolenie powinno być stanowcze, ale delikatne. Szkolenie tej rasy nie jest trudne, bo są inteligentne i szybko pojmują, czego się od nich wymaga.

Źródło: Encyklopedia psów rasowych, Psy rasowe, tapeciarnia.pl

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RASIE

http://www.ceneo.pl/1329484#pid=2039http://www.ceneo.pl/12342054#pid=2039  

KARMA DLA YORKÓW

http://www.ceneo.pl/25218221#pid=2039
Szczeniaki
http://www.ceneo.pl/12336168#pid=2039
Dorosły pies

Related Posts

zdrowotne 6148630903101586617

8 komentarzy

 1. takie pieski są słodziutkie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas spacerów z Ari mijam dom, w którym mieszka pięć yorków. Zawsze zatrzymuję się przy nich, bo to zabawny widok obserwować pięć takich maluchów, które mają tak bojowe nastawienie.

   Usuń
 2. Zawsze myślałam, że ubranka Yorków to fanaberia ich właścicieli. Pieski słodkie, nie dla mnie ale mają wielu wielbicieli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hello friend: I've been visiting your blog and I found "great", with good data.

  I would like to share with you and your readers more interesting information about the Yorkshire Terrier dog breed.

  I hope you like my space "Dogs and Cats" and leave me a comment if you fancy.

  Greetings from Spain

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam yorka Amora taką małą kulkę miłości.Pieszczoch z niego straszny ale gdy tylko ktoś obcy wchodzi do domu od razu rzuca się na nogi i gryzie.Opis rasy w jego przypadku pokrywa się idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę rasę psów ! :) Mam wrażenie, że jest niedoceniana. Wszyscy traktują Yorki jako pieseczki-maskoteczki, a mało kto pamięta, że Yorki to teriery z instynktem łowcy i potrzebują mnóstwa ruchu i atrakcji. To bardzo inteligentne psy, co często mylone jest z wredotą.

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *