Bezpieczne wakacje: Ile wody potrzebuje Twój pies?


Szybkim krokiem zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wysokie temperatury i grzejące słońce. Każdy wie, że w trakcie lata trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie psu dostępu do cienia i świeżej wody. Ale czy wiesz, jaka jest dokładna ilość płynów, których potrzebuje Twój pies?

Ilość wody
Każdy pies potrzebuje około 50 ml płynów na kilogram masy ciała. Na przykład labrador o masie 30 kg potrzebuje około 1,5 litra wody dziennie.

Czynniki wpływające na dawkę płynów
- Karma – psy, które jedzą suchą karmę będą potrzebowały więcej wody niż psy, które są karmione mokrą karmą.
- Pogoda – im cieplej, tym więcej wody potrzebuje Twój pupil.
- Leki – jeżeli podajesz swojemu psu jakiekolwiek lekarstwa, warto skonsultować z weterynarzem, czy mają one wpływ na ilość podawanych płynów.
- Aktywność – psy po aktywności fizycznej będą spragnione. Nie należy im jednak pozwolić na picie zaraz po ćwiczeniach. Zapobiegnie to wzdęciom.

Co to jest odwodnienie?
Odwodnienie to nadmierna utrata płynów z organizmu, wody oraz elektrolitów, w których rozpuszczone są sole sodu, potasu i chloru. Przyczyną odwodnienia może być nie tylko zbyt mała ilość wypitej wody, ale i również długotrwała biegunka lub wymioty. Długotrwałe odwodnienie prowadzi do osłabienia organizmu (zarówno utraty sił jak i odporności), omdleń, uszkodzeń organów wewnętrznych, a ostatecznie do śmierci.

Jak poznać, że mój pies pije za mało?

Można sprawdzić to poprzez badanie dziąseł. Lepkie są dla nas sygnałem do niepokoju. Z kolei wilgotne i śliskie mówią, że pies pije prawidłowo. Drugim sposobem jest sprawdzenie skóry zwierzęcia poprzez złapanie karku i puszczenia. Skóra zdrowego psa jest sprężysta, więc powróci na miejsce. Pies odwodniony pozostanie z fałdą na grzbiecie. Warto również sprawdzić mocz pupila. Jeżeli będzie miał on intensywną barwę (może być nawet pomarańczowo-brązowy!) to znak, że twój pies pije zdecydowanie za mało.

Jak nakłonić psa do picia?
Jeżeli chcemy przyzwyczaić psa do picia odpowiedniej ilości wody, musimy zmienić jego nastawienie. Za każde picie powinniśmy nagrodzić pupila. Po pewnym czasie będzie kojarzył picie wody z czymś przyjemnym. Warto również umieszczać miskę z wodą w miejscach, które lubi nasz pies. Najlepszym miejscem są okolice legowiska. Zapewniamy tym samym psu stały dostęp do picia bez koniecznego biegania za wodą. Miska powinna znajdować się w cieniu, by jej zawartość nie nagrzewała się od słońca. Jeżeli sposób nagradzania nie przekonuje naszego psa do picia, można pomóc sobie rosołem. Początkowo zastępujemy standardowe picie zupą, a z kolejnymi dniami, coraz bardziej go rozcieńczamy, aż do otrzymania samej wody. Dzięki temu pies nie zauważy przejścia pomiędzy rosołem na wodą i nauczy się pić więcej.

Jak poznać, że mój pies pije za dużo?
Zbyt duże przyjmowanie płynów powoduje u psa wymioty. Twój pupil może być również rozkojarzony. Mocz psa, który pije nadmierne ilości wody, będzie niemal bezbarwny.

Jak zmniejszyć ilość wypijanej przez psa wody?
Jedynym sposobem jest odmierzenie odpowiedniej dziennej dawki oraz podzielenie jej na kilkanaście porcji, które będzie się podawać psu stopniowo. Nie można podać mu całej porcji naraz, ponieważ wypiłby ją od razu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na szczegółowe monitorowanie picia psa, warto zakupić specjalny dozownik, który będzie podawać wymierzone dawki.

źródło: dziennikpolski24.pl; vetopedia.pl; dogopedia.pl; kutyakozpont.hu, psy-ratownicze.eu; swiatczarnegoteriera.republika.pl

PSIA RADA POLECA

Fontanna Big Dog marki Drinkwell dla dużych psów

Related Posts

wymioty 8484827634638011639

3 komentarze

  1. Mój pies ma zawsze dostęp do miski świeżej wody. Na szczęście nigdy nie zmagałam się z problemem odwodnienia albo nadmiernego picia przez

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja Ari czasami nieco marudzi przy wodzie, ale powoli jej to mija i zaczyna pić normalnie.

      Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *