Jak wybrać karmę? #1 Mięso


Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, wybierając karmę dla psa, jest jej skład. Głównymi składnikami większości karm są mięso i zboże, przy czym to zawartość mięsa mówi nam o tym, na ile wartościowa jest dana karma. Białko zwierzęce zawarte w mięsie jest przez psa przyswajane w stopniu pozwalającym mu normalnie funkcjonować, w przeciwieństwie do białka zawartego w zbożach.  Warto zwrócić uwagę, że im więcej zboża w karmie, tym mniej mięsa i tym więcej pies musi zjeść karmy, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka zwierzęcego. Obecność zboża w karmie wynika głównie z możliwości obniżenia ceny karmy oraz łatwiejszego procesu produkcji karmy, stąd karma z dużą zawartością zbóż ma regularne kształty kulek. Mięso, które trudniej chłonie wodę w procesie produkcji karmy, jest mniej plastyczne od zbóż, więc jego produkcja jest trudniejsza, a co za tym idzie kosztowniejsza, a kształt granulek karmy jako produktu finalnego jest bardziej nieregularny.

Mięso w karmach występuje w następujących formach:
- świeże mięso z kurczaka, indyka - w procesie produkcji karmy traci ok. 80% objętości – jakość raczej dobra, bez ścięgien i kości. Zwróćmy jednak uwagę, że jeżeli na etykiecie występuje na pierwszym miejscu świeże mięso, a potem zboża w porównywalnej ilości,  to w rzeczywistości jest go znacznie mniej i jest to typowy zabieg marketingowy, bo z 1 kg świeżego mięsa zostanie go ok. 200 g w karmie, a objętość zboża w procesie produkcji się nie zmieni. Brzmi natomiast marketingowo bardzo dobrze.
- dehydratyzowane mięso np. z kurczaka – jest to mięso, które przed produkcją karmy zostało podane procesowi odwodnienia, a więc zostało wysuszone. Jakościowo jest odpowiednikiem mięsa w formie świeżej. W trakcie produkcji karmy nie traci wagi, bo już zostało wysuszone, co oznacza, że jeśli producent pisze, że zawartość mięsa w karmie wynosi 40%, to tak właśnie jest. Inne określenie dehydratyzowanego mięsa z kurczaka to mączka z mięsa kurczaka.
- kurczak, indyk – produkty uboczne z uboju kurczaka lub indyka, na dodatek przed wysuszeniem
- mączka z kurczaka, z indyka – to zmielone i wysuszone produkty uboczne z kurczaka/indyka

Mączki z mięsa nie należy mylić z mączką mięsno-kostną lub mączką pochodzenia zwierzęcego lub mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego, gdzie przyswajalność białka spada z 98% w przypadku mączki mięsnej do 60% w pozostałych przypadkach. 

Ze względu na ilość mięsa w karmie wyróżniamy 4 grupy karm:
- karma o smaku mięsa – zawartość mięsa do 4%
- karma z mięsem – zawartość mięsa od 4% do 14%
- karma bogata w mięso – zawartość mięsa między 14% a 26%
- karma mięsna – zawartość mięsa powyżej 26% 

Oto przykłady składników dwóch różnych karm:
Karma 1 - Skład: mączka z mięsa drobiowego, ryż (min. 15 %), kukurydza, tłuszcz drobiowy, mączka z łososia (min. 6%), włókno buraczane, drożdże, substancje mineralne, mączka z cykorii, mączka z małży.
Karma 2 - Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 4% wołowiny w granulkach z wołowiną), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe, substancje mineralne, warzywa (min. 4% marchewki w granulkach z marchewką, min. 4% groszku w granulkach z groszkiem).

Zwróćcie uwagę na konkretną informację w karmie nr 1: na pierwszym miejscu „mączka z mięsa drobiowego”, której jest co najmniej 15%, bo ryż znajdujący się na drugim miejscu pozwala na wyciągnięcie takie wniosku. W karmie 2 na pierwszym miejscu nie dość, że mamy wymienione zboża, to za ta informacją czytamy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, przy czym w kulkach określonych jako „wołowe” jest 4% wołowiny – jednym słowem niewielka ilość mięsa. W tym miejscu chciałam zwrócić uwagę na cenę obu karm. Za 15 kg worek pierwszej karmy zapłacimy 134 zł, a karma druga kosztuje 105 zł. Różnica 29 zł wydaje się niewielka biorąc pod uwagę jakościową przepaść między jedną a drugą karmą.
Wybierając karmę dla psa zwróćmy więc uwagę na faktyczną zawartość mięsa. Nie dajmy się zwieść marketingowym zabiegom.
W kolejnym wpisie znajdziecie informacje na temat pozostałych składników karmy.  

źródło: barbety.pl; zwierzakiskawina.wix.com; vetopedia.pl; etykiety karm; vashasobaka.com.ua/

Inne wpisy z tej serii:
  - Jak wybrać karmę?
- Jak wybrać karmę? #2 Zboża i inne składniki
- Jak wybrać karmę? #3 Podsumowanie
 

Sprawdź skład karmy firm Nutram, Forza 10 i 1st Choice
  
http://www.ceneo.pl/31159926#mh=K6B0qewv53006nutramtCuhxEA9eJg-2o_j7BzJ8JQ3BiTRNzGVQK0EefBqjpfNjxoncVVB_ukZm4W8Jf9Dc1OeS-QO0dChaNYEdv8NeWSJdmwUX8jM9vesz-QP8VZ6p0tQq3dDJkmerhs9_Ggs0#pid=2039
Karma dla psów z alergią
http://www.ceneo.pl/4695802#mh=O2q19WRb82007forza10-3SB-GdxEdBVRFq7NfaQifhbbjUygH9JvUmi6R5SzxX2IEQF18J236-8FoJEWnqQyq-gGge2dINMStCN7vAN6bvOmeUjmBf_okgcawPP2Xp6p0tQq3dDJkmerhs9_Ggs0#pid=2039
Karma z rybą
http://www.ceneo.pl/27481926#pid=2039
Dla małych ras

Related Posts

zboże 29623664494314927

17 komentarzy

 1. Czyli tak naprawdę czytając skład karmy trzeba się zastanowic ile jest mięsa w mięsie:) i czy aby na pewno jest to mięso.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrowienia dla "Psiej Rady". Trzymam kciuki za zwierzęce blogi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatny wpis dla wielu osób :) Choć dla mnie osobiście obudziły się wspomnienia z zajęć na studiach :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam na Psiej Radzie. Kolejny wpis jest też trochę "akademicki" :) Doszłam do wniosku, że zbiorę w tych wpisach wszystkie ważne informacje, które porozrzucane są po całym internecie. Wkrótce planuję kolejny wpis z tej serii, podsumowujący zebrane informacje.
   Pozdrawiam,
   R-ka

   Usuń
 4. Mity na temat białek roślinnych zostały już dawno temu obalone.

  http://www.dogomania.pl/forum/threads/225146-Wartość-białek-roślinnych-mit-białka-roślinnego-jako-mało-wartościowego

  http://www.doz.pl/czytelnia/a1501-Komosa_ryzowa_8211_super_ziarno

  http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/spirulina-i-chlorella-najbogatsze-zrodla-pelnowartosciowego-bialka/t0kc9

  https://www.mall.pl/karma-sucha-psy/trainer-fitness3-adult-m-m-vegetal-12-5kg

  http://www.sfd.pl/TAJEMNICA_SOI__Soja__Wcale_nie_jest_Zła-t386786.html

  [ Zawiera hydrolizowane białko z soi o niskiej masie cząsteczkowej, które zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Skrobia ryżowa jest idealnym źródłem węglowodanów o małej zdolności alergizacji. Łatwo wchłaniane hydrolizowane białko zapewnia diecie wysoką strawność.
  Wskazania:
  -Dieta eliminacyjna
  -Zapalenie skóry wywołane alergią pokarmową
  -Zapalenia żołądka i jelit wywołane alergią pokarmową
  -Zespół złego wchłaniania
  -Choroba zapalna jelit ] http://www.czterylapki.pl/kot/karmy_lecznicze/purina_veterinary_cat_ha_hypoallergenic,p1025298355
  [ Hydrolizowane białko z soi o niskiej masie cząsteczkowej zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej...
  Wskazania:
  -Dieta eliminacyjna
  -Zapalenia skóry wywołane alergia pokarmową
  -Zapalenie żołądka i jelit wywołane alergią pokarmową
  -Hyperlipidemia
  -Zewnątrz wydzielnicza niewydolność trzustki(EPI)
  -Zespół złego wchłaniania
  -Choroba zapalna jelit
  -Enteroteropia z utratą białek ]
  http://www.karmazdostawa.pl/purina-veterinary-ha-hypoalergiczny-13kg-dla-psa-p-1182.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł - mnóstwo się z niego dowiedziałam. Osobiście kupuję karmę przeważnie w sklepach internetowych i niestety w większości przypadków skład nie jest podawany? Czy macie jakieś doświadczenie z karmami Tropi? Np.: http://www.superkoszyk.pl/hobby/karma-dla-zwierzat/tropi-sucha-karma-dla-psa-3-kg-z-wolowina-i-drobiem.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne! Karmy Tropi nie znam, ale zdziwiłam się wchodząc na podanego linka, że sprzedawca nie umieścił żadnej informacji o składzie, a powinien. Porównywalna cenowo jest karma Brit, która jest polecana jako najlepsza w tym przedziale cenowym. Mnie nie spodobała się informacja na jednym z opakowań karmy Tropi "o smaku wołowiny", bo to oznacza, że wołowiny w niej tak naprawdę nie ma (inna karma z tej serii).
   Sama kupuję karmę przez Internet i zawsze korzystam z ceneo, aby sprawdzić, gdzie daną karmę mogę dostać najtaniej (bo po co przepłacać). W zooplus (ich reklama na blogu po prawej stronie) dla nowego klienta jest 10% upustu, a w sklepie często mają różnego rodzaju promocje na bardzo dobre gatunkowo karmy. Mój labrador, mimo że zje właściwie wszystko, co mu podam, dostał mega łupieżu po kilku karmach. Najczęściej kupuję mu karmę Bosch jagnięcina z ryżem i Royal dla labradorów. Dla nas wybór karmy jest dość ważny ze względu na skłonności Ari do tycia.
   Aha, jeśli nie znajdujesz składu karmy w danym sklepie, wejdź na ceneo i poszukaj karmy w innych sklepach, a na pewno skład będzie podany. Pozdrawiam! R-ka

   Usuń
 6. Kochani co do karmy suchej..
  Moja Perełka jest mieszańcem ,jest to suczka nie sterylizowana ,waga normalna i bardzo aktywna..Nasz dobór karmy opierał się na próbowaniu karm -próbek u lekarzy weterynarzy.. Wybieraliśmy wśród znanych firm ale Perełka nie wszystkie chciała tolerować. Z początku myślałam nawet ,że jest uczulona lub żle się czuje... ale ani nie było wymiotów ani nic.. po prostu jej grymaski.. i tak wśród karm suchych mamy do dziś kilka tych,które pod Perełkę są dobrane ale i dla niej smaczne.. jednak prócz suchej karmy warto by od czasu do czasu miała i mokrą.. Spróbujcie zrobić ją sami.. zabrzmi dość irracjonalnie ale na ten pomysł wpadłam nie tak dawno temu..Kupuję mięsko wieprzowe lub drobiowe ,musi być chude i odrobinka tłuściejszego,przyrządzam wcześniej sama z dodatkiem w sosiku ,potem dodaję żelatynki i gdy stęrzeje to kroję w kawałeczki i chowam do opakowań na żywność a po wyjęciu na miseczkę podaję z witaminami w płynie odpowiednimi dla niej dostępnymi u weterynarzy..Wcina jak szalona.. Perełka ma to na 2 dni.. kurację taką robię jej 4 razy w miesiącu... Perełka wg weterynarza jest bardzo ładnie odżywiona,błyszczy jej sierść i kondycja bardzo dobra,jest skora do zabawy i bardzo radosna.. Ja też czuję się lepiej jak jest najedzona i szczęśliwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nie do końca z tym zgodzę niestety :) Przede wszystkim wieprzowiny nie powinno się podawać, bo to czerwone mięso i nie jest zdrowe w żadnej ilości :) Żelatyny dla psa też bym nie podała. Psy nie potrzebują różnorodności pokarmowej, świetnie się mają na dobrze dobrej (!) suchej karmie, którą mogą jeść nawet przez całe życie ;)

   Usuń
 7. Ja dla swojego kundelka jedzenie zazwyczaj kupuje w supermarkecie.Szukam karmy,co ma w składzie jak najwięcej mięsa.Che żeby mój pies jadł pożywną karmę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko jest znaleźć dobrej jakości karmę na półkach supermarketu. Z reguły te lepsze jakościowo karmy można dostać tylko w sklepach zoologicznych bądź przez internet. Dlatego zawsze dokładnie analizuj skład karmy zanim ją kupisz!

   Usuń
 8. Bardzo interesujący artykuł.

  Chciałbym polecić Państwu karmę OBT. Jest naprawdę świetna.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Trafne uwagi odnośnie zawartości zboża i mięsa. Dlatego ja już od jakiegoś czasu karmię swojego pupila karmą Granum http://karmy-granum.pl/. Polecam, bo ma doskonay skład!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapraszam do sklepu: http://obtkarma.pl/sklep/pl/ gdzie znajdziecie m.in karmy OBT, Naturest oraz wiele innych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Również polecam wyżej wymieniony sklep. Znajdziecie tam wiele karm wysokiej jakości za rozsądną cenę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kupuje w tym sklepie od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 13. Również plecam

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *