Dlaczego pies nie może tego jeść… #4 Ziemniaki


Ziemniaki są warzywem powszechnie używanym w naszej kuchni. Jemy je praktycznie przez cały rok i uchodzą za pożywny składnik diety. Obiegowa opinia na temat ziemniaków jako pożywienia dla psa jest taka, że albo uważa się je za zdrowe, albo słabo trawione przez czworonoga, albo za wręcz szkodliwe.

Kilka słów o ziemniaku
Ziemniak należy do roślin z rodziny psiankowatych, które zawierają różne alkaloidy (solanina i chakonina) czyli roślinne związki chemiczne, mogące negatywnie wpływać na organizm. Substancje te mają za zadanie chronić roślinę przed intruzami. Zdrowy ziemniak zawiera niewielką ilość szkodliwych dla człowieka alkaloidów, a ugotowany traci toksyczne działanie.

O co więc chodzi z tymi ziemniakami?
Szkodliwe zarówno dla człowieka jak i psa są surowe ziemniaki, które zostały narażone na działanie promieni słonecznych. Skórka ziemniaka zaczyna wówczas zielenieć, a bulwa ziemniaka zaczyna okres wegetacji, wypuszczając najpierw oczka, a potem pędy. W zielonej skórce, oczkach i pędach zaczynają się gromadzić duże ilości silnie toksycznej solaniny.  Dopuszczalna maksymalna norma solaniny dla człowieka wynosi 200 mg na 1 kg bulw. Zdrowy ziemniak zawiera niezagrażające człowiekowi ilości tej substancji w granicach 7-135 mg na 1 kg bulw. Natomiast ziemniak zielony z oczkami i pędami zawiera 1000 mg solaniny w 1 kg, czyli dawkę pięciokrotnie przewyższającą dopuszczalną normę. Obierając taki ziemniak należy starannie wykroić zieloną skórkę, pędy i oczka. W ten sposób pozbędziemy się ok. 96% zawartej w ziemniaku solaniny. Reasumując szkodliwe dla człowieka i psa są: oczka, pędy i zielona skórka. Zagrożeniem dla psa nie są same zdrowe i ugotowane ziemniaki, ale ich obierki, które pies może znaleźć przy kompostownikach, w koszach na śmieci, podczas spaceru po polach i innych miejscach. Ugotowane, zdrowe i ubite ziemniaki (np. w formie puree) nie szkodzą psu.

Objawy zatrucia
Solanina wykazuje właściwości rakotwórcze. W toksycznych dawkach powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego i układu moczowego. Wywołuje biegunkę, wymioty, krwiomocz, skórcze oddechowe, ostre zapalenie błony śluzowej jelita i żołądka, obniżenie ciepłoty ciała, senność, ślinotok, drgawki. Nadmierne dawki solaniny mogą doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Pamiętajmy, aby podczas spacerów zwracać uwagę na to, co nasz pies upolował. Jeśli pies biega swobodnie w ogrodzie, a posiadamy kompostownik, zabezpieczmy go tak, aby nie mógł dostać się do jego zawartości. Wyrzucając do kosza obierki, zapakujmy je w biodegradowlne torebki lub w inny sposób sprawmy, aby dostęp do obierek nie był możliwy.

źródło: www.wikipedia.pl, www.swiatczarnegoteriera.republika.pl, potatoes.com

Inne wpisy z tej serii:
- #1 Cebula
- #2 Czekolada
- #3 Rodzynki i winogrona
- #5 Sól

- Tego Twój pies nie może jeść 
- Surowe czy gotowane

Więcej na temat żywienia psa:


http://www.ceneo.pl/13139319#mh=p8c1ZPBX148000KLbZn8mT_z3QHu_of7Y0lfhbbjUygH9JQSIDoDkLuy6FamCSNvsSMeGjqI93Urspyq-gGge2dINGGNTS1XVSJLFazXZio9Yah9zmlV6xHkpsg0lsKm5qwg2#pid=2039
Wszystko o żywieniu i wychowaniu psa
http://www.ceneo.pl/11029009#mh=e1w16kLR97000K3szGqxazTjjb67xDquq5xf799ZRzz87wpwevqqAAXqF4A1tRGy0uPsU2pn_b75Bc1OeS-QO0dDjHRIArOLrV0bNls5aEKiQfPeLpn0hNE1XZhZuLc-uVA2#pid=2039
Jak żywić psa

Related Posts

ziemniaki 6944805178235636491

5 komentarzy

 1. Bardzo przydatny wpis. Słyszałam wiele opinii na temat ziemniaków. Raz że szkodzą, innym razem że nie. W ogóle ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Teoretycznie wszystko jest jadalne, ale niektóre rzeczy tylko raz

   Usuń
 3. ziemniaki (białe i słodkie; z czego słodkie są zdrowsze) są bezpieczne i zdrowe dla psiaków; trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach podając czworonogowi ziemniaki.

  informacje o białych ziemniakach i słodkich - http://bitepsiak.blogspot.com/2014/06/samce-w-kuchni-czyli-tata-gotuje-dla.html

  informacje o słodkich ziemniakach - http://bitepsiak.blogspot.com/2013/06/batat-z-serkiem-wiejskim.html

  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja sunia bokserka miała alergię pokarmową i na roztocza, po wielu bezowocnych próbach podawania karmy dla alergików, lekarz zalecił podawanie karmy złożonej z gotowanych tłuczonych ziemniaków z rybą lub innym mięskiem, mieszałam jej nawet do ziemniaków mięsko z puszki (psiej)dobrej jakości. Uratowałam jej tym życie, jadła tylko taki pokarm, odeszła w wieku 14 lat z powodu nowotworu kości i nigdy nie miała problemów gastrycznych.

   Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *