Surowe czy gotowane?
Kiedy dziś przygotowywałam sałatkę z jajek i awokado, Kardamon obserwował mnie bacznie i robił wszystko, abym popatrzyła na niego. Mój brak reakcji sprowokował go do szczekania, co dzieje się nader rzadko. Sprytny Kardamon już od jakiegoś czasu rozumie, kto rządzi w kuchni, więc jak tylko przekraczam próg, siada na podłodze i chłonie zapachy. Szybko domyśliłam się, że to jajka wywołały taką reakcję naszego psiaka, więc krojąc je wzięłam odrobinę żółtka i podałam mu, co wywołało euforyczne wręcz merdanie ogonem. W tym momencie zadałam sobie pytanie, jak właściwie jest z tymi jajkami. W zakamarkach pamięci przypomniałam sobie, że kwestia jajek nie jest tak jednoznaczna, więc postanowiłam to sprawdzić. 

Jajka ze względu na swoje bogate wartości odżywcze stanowią dodatek do wielu karm. Z drugiej zaś strony są ważnym elementem diety naturalnej psa. Warto jednak wiedzieć, że z surowego jajka można podawać psu tylko żółtko, a białko wyłącznie ugotowane. Dzieje się tak dlatego, że surowe białko zawiera awidynę, która jest substancją antyodżywczą i powoduje zniszczenie witaminy H. Gotując jajko pozbywamy się jej i zupełnie spokojnie możemy podać wówczas zarówno żółtko jak i białko naszemu psiakowi.

W tym miejscu mała dygresja dotycząca substancji antyodżywczych. Okazuje się, że pewne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zawierają związki, które odkładane w organizmie psa, poprzez częste podawanie mu do spożycia, wywołują odwrotny skutek niż zamierzaliśmy. Świat nauki określa takie związki substancjami antyodżywczymi. Utrudniają one przyswajania białka, witamin, składników mineralnych lub też wywołują pewne dolegliwości. Dlatego też pewne produkty należy podawać psu z umiarem, inne zaś w formie wyłącznie ugotowanej, a jeszcze inne nie można łączyć z konkretnymi produktami. Jednym z takich produktów jest właśnie jajko. Dlatego pamiętajmy: całe jajko wyłącznie ugotowane, surowe tylko żółtko.


Innym produktem, które bezpieczniej jest podawać w formie przetworzonej termicznie jest mięso ryby. Otóż niektóre gatunki ryb zawierają enzym tiaminazę, która wchodzi w interakcję z witaminą B1, powodując jej rozkład (np. karp). Mintaj zaś zawiera trimetyloaminę, która wiąże żelazo w postać nieprzyswajalną. Karmienie psa surowym mintajem może prowadzić do zmiany barwy sierści i ostrej anemii. Nie wszystkie ryby zawierają związki anyodżywcze, ale dla bezpieczeństwa lepiej podawać psu rybę gotowaną. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt może być spożywany przez psa, lepiej to sprawdzić. Często spotykam się z komentarzami, że mój pies to je i nic mu nie ma. To oczywiste, że w wielu przypadkach psu nic nie będzie, bo skutek jednorazowego spożycia takiego czy innego produktu w umiarkowanych ilościach nie będzie widoczny. Kultywowanie jednak karmienia psa takimi produktami, nawet jeśli nie wywoła natychmiastowej reakcji, z pewnością będzie odczuwalne w późniejszym czasie, stając się przyczyną różnych chorób czy dolegliwości.

Źródło: swiatczarnegoteriera.republika.pl 
Zdjęcia: handsomemen.pl, frenchbroadfood.coop

Więcej o żywieniu psa: 
http://www.ceneo.pl/11029009#mh=e1w16kLR97000K3szGqxazTjjb67xDquq5xf799ZRzz87wpwevqqAAXqF4A1tRGy0uPsU2pn_b75Bc1OeS-QO0dDjHRIArOLrV0bNls5aEKiQfPeLpn0hNE1XZhZuLc-uVA2#pid=2039
Jak zywić psa
http://www.ceneo.pl/13139319#mh=p8c1ZPBX148000KLbZn8mT_z3QHu_of7Y0lfhbbjUygH9JQSIDoDkLuy6FamCSNvsSMeGjqI93Urspyq-gGge2dINGGNTS1XVSJLFazXZio9Yah9zmlV6xHkpsg0lsKm5qwg2#pid=2039
Wszystko o żywieniu i zdrowiu psa

Related Posts

żółtko 8476379144477480366

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *