Nieprzyjemny zapach z ucha czyli kilka słów o higienie


Każdy właściciel psa jest świadomy przynajmniej jednego faktu dotyczącego uszu, a mianowicie, że należy je bezwzględnie chronić przed dostaniem się wody podczas kąpieli. Jest to bardzo niebezpieczne i grozi zapaleniem ucha środkowego, a w najlepszym przypadku powoduje niepokój i rozdrażnienie psa, bo osłabia jeden z najważniejszych jego zmysłów. Dzieje się tak dlatego, że pies trzepie na boki głową, gdy poczuje wodę w uchu, a to z kolei sprawia, że część wody się wydostaje na zewnątrz, a część może dostać się do ucha środkowego. Dlatego warto chronić uszy psa podczas kąpieli, poprzez zabezpieczenie uszu wacikiem (wyjmujemy go po kąpieli) lub nałożenie nylonowego czepka. 

Trochę anatomii

Ucho psa ma zupełnie inną budowę niż ludzkie. U człowieka przewód słuchowy przebiega prosto, prawie poziomo, u psa natomiast biegnie pionowo w dół, a potem pod ostrym kątem skręca, co przypomina literę L. Psy ze stojącymi uszami mają zapewnioną naturalną wentylację kanału słuchowego, podczas gdy rasy z opadającymi uszami częściej zapadają na choroby uszu, z powodu podrażnień małżowiny i braku należytej wentylacji. Ponadto u niektórych ras w głębi ucha, po bokach kanału słuchowego, rosną długie i twarde włosy, na których osiada kurz, złuszczający się naskórek, woskowina, co stale drażni ucho. W takim przypadku jedynym sposobem zahamowania tego procesu jest wyrwanie tych włosów podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 

Kontrola uszu

Aby uniknąć kłopotów z uszami, należy je w miarę systematycznie kontrolować, a najprostszą metodą jest obejrzenie i przetarcie wnętrza ucha wacikiem oraz powąchanie ucha. Każdy zapach inny niż surowicza i woskowa woń ucha, a także brudny wacik może oznaczać kłopoty.

Jeśli podczas spacerów nasz pies szaleje po chaszczach, łąkach, tarza się w piasku lub ziemi, należy skontrolować, czy nie dostało się do ucha ciało obce (źdźbło trawy, piasek itp.) W takim wypadku należy jak najszybciej je usunąć. Jeśli natomiast podejrzewamy, że np. źdźbło trawy dostało się do ucha środkowego, trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza, aby je usunął. Jeśli bowiem w dolnej części kanału słuchowego pozostanie choćby najmniejsze obce ciało, doprowadzi to do zapalenia, którego leczenie jest długotrwałe i kosztowne. 

Czyszczenie uszu

Owiń wokół palca kawałek waty lub płatek higieniczny. Przetrzyj starannie ucho, obracając ostrożnie palcem. Zaleca się najpierw przetarcie na sucho, a potem zwilżenie świeżej watki specjalnym płynem do czyszczenia uszu psa. Odradzam stosowanie patyczków, bo zwilżony wacik może się zsunąć i zamiast pomóc zaszkodzimy psu. Po tym zabiegu wpuść kilka kropel płynu do ucha za pomocą aplikatora i starannie rozmasuj ucho u jego nasady, aby płyn dostał się do wnętrza ucha i rozpuścił zalegającą woskowinę. Pies może w naturalnym odruchu trzepać głową i uszami, starając się usunąć płyn z uszu. Na koniec przetrzyj jeszcze raz starannie wewnętrzną stronę ucha.

Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze zbyt częstym czyszczeniem uszu, bo podrażnione czyszczeniem ucho wytwarza coraz więcej woskowiny. 

Powody do niepokoju

Kiedy pies ciągle drapie się w okolicach ucha lub potrząsa głową i uszami, chcąc pozbyć się zalegającego w nim brudu lub płynu, należy natychmiast skontrolować ucho. Gołym okiem można dostrzec, czy okolice objęte są stanem zapalnym: rozgrzane ucho, brązowo-czarna maź wewnątrz ucha o przykrym zapachu, pies unika dotknięcia ucha. Przyczyną stanu zapalnego mogą być roztocza, bakterie lub grzyby. 

Czego nie wolno robić

  • Zakrapiać uszu wodą utlenioną, rywanolem czy środkami odkażającymi, ponieważ zwiększają wilgotność w uszach, co sprzyja powstaniu infekcji. 
  • Używać zasypek czy gęstych maści, bo z reguły zaczopowują uchą. Jeśli lekarz weterynarii przepisze zasypkę, postępować ściśle według instrukcji. 
  • Lekceważyć przykrego zapachu z uszu psa. Jest to zawsze oznaką problemów z uszami i należy sprawdzić, jaka jest tego przyczyna.
Źródło: pupile.eu, swiatczarnegoteriera.republika.pl

Płyny do czyszczenia uszu: 
 
http://www.ceneo.pl/2926294#mh=M8X8qOom89007beapharDzoJa9wrSpSVleXuKJf1jpQ3BiTRNzGV4cQ94REBRGvZGKjhRdJnrVhOg1OB8rsDPjFQlHa7oPTQiw3C7O7prvFqEsA4UptHQkpzpbmrQRbNpMQvrey_19qKkZCJhtsQ0#pid=2039
Płyn do czyszczenia uszu
http://www.ceneo.pl/11135798#mh=C6U7CsPV53009biofaktorBMXRdXS6dvZPWqIaCX751ZQ3BiTRNzGV75FgIRTJJCb7vCF6pMsb5lhOg1OB8rsDPjFQlHa7oPS0-QEYKAo6Jmzfq9f4e96YPHDrmWHEjNOzOK-_XBsjUHu19xvJQHUE0#pid=2039
Płyn do czyszczenia uszu
http://www.ceneo.pl/23038105#mh=D5c5tJs551008biogroom3C5eoZz0Rda1oRTvZIzMRvhbbjUygH9Jl2PMDR-KtFS9UHhobQxpwBBl3gj_n9AIUzK5scFTiGwmev_CZkTeZs0FVLtek8EI8TRQoMGEJhkjg34dcwZ1Gw2#pid=2039
Krople do czyszczenia uszu

Related Posts

zapalenie 6259018812666858570

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *