Owczarek australijski (typ amerykański)
Klasyfikacja FCI: Grupa I. Psy pasterskie. Sekcja 1. Owczarki.

Nr FCI: nr 342

WYGLĄD:
Owczarek australijski to pies o proporcjonalnej budowie ciała i nieco wydłużonej sylwetce. Jest umiarkowanej wielkości: pies 51-58 cm, suka 46-53 cm. Ma prosty i mocny grzbiet, lekko opadający zad i głęboką klatkę piersiową. Czaszka powinna być płaska, nos czarny lub brązowy, w zależności od umaszczenia. Oczy o migdałowym kształcie są koloru niebieskiego, brązowego, bursztynowego lub zielonego. Może się zdarzyć, że pies będzie miał jedno oko niebieskie, a drugie brązowe. 

Uszy ma wysoko osadzone, trójkątne, a ogon jest prosty, długi albo naturalnie krótki od urodzenia (nie dłuższy niż 10 cm). Sierść jest średniej długości, włos prosty lub falowany, odporny na warunki atmosferyczne (grubość podszerstka uzależniona jest od pory roku). Owczarek australijski występuje w umaszczeniu błękitnym marmurkowym, czarnym, czekoladowym marmurkowym, czekoladowym, z białymi zaznaczeniami lub bez. Psy te w dobrych warunkach żyją około 13 lat.    

HISTORIA:
W drugiej połowie XIX w. podróżujący do Australii Baskowie zabierali ze sobą stada owiec i małe psy pasterskie. W Australii psy Basków krzyżowały się z innymi rasami, takimi jak collie czy psy dingo. W późniejszym okresie owczarki zawędrowały do Kalifornii, gdzie rozpoczęła się bardzo rygorystyczna selekcja hodowlana i dalsze krzyżowanie. Rasa stała się znana dopiera w latach 50-tych XX w. W 1957 r. powstał pierwszy klub owczarka australijskiego typu amerykańskiego. Wzorzec rasy opublikowano w 1977 r. W Polsce pierwsze owczarki australijskie pojawiły się dopiero w latach 90-tych XX w.

TEMPERAMENT:
Owczarek australijski jest psem o przyjemnym charakterze, łatwo adoptuje się do różnych warunków. Bywa bardzo uczuciowy, lubi dzieci i nieustannie szuka towarzystwa domowników. Pies tej rasy nie znosi samotności. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny i cały czas pilnuje swojego otoczenia. Potrafi wykazać się umiejętnościami obronnymi i w razie potrzeby broni swoich właścicieli. W stosunku do obcych jest nieufny. Z natury jest psem towarzyskim, z reguły akceptuje inne zwierzęta domowe.

PROBLEMY ZDROWOTNE:
Pies tej rasy może zapadać na choroby genetyczne, takie jak: choroby oczu (postępujący zanik siatkówki, zaćma młodzieńcza), dysplazja stawów biodrowych, epilepsja.

PIELĘGNACJA:
Główne zabiegi pielęgnacyjne dotyczą sierści, która powinna być szczotkowana przynajmniej jeden – dwa razy w tygodniu. W okresie linienia wskazane jest codzienne szczotkowanie. Miękka sierść za uszami ma tendencję do filcowania się pod wpływem wilgoci.

IDEALNY DOM:
Owczarek australijski będzie się czuł doskonale w rodzinie, w której członkowie pozostają w domu, a zarazem są ludźmi aktywnymi sportowo. Ponieważ jest to rasa wymagająca wysiłku fizycznego, powinien mieszkać z rodziną posiadającą dom z ogrodem.

AKTYWNOŚĆ:
Brak odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego może spowodować, że pies będzie sprawiał kłopoty. Pies tej rasy doskonale sprawdza się w różnego rodzaju dyscyplinach psich sportów, jak agility, dog frisbee, flyball, tropienie. Owczarek australijski bywa wykorzystywany jako pies ratowniczy.

WYCHOWANIE:
Owczarek australijski jest łatwym do ułożenia psem pod warunkiem, że jego właściciel wykaże się stanowczością.

źródło: Encyklopedia psów rasowych, wikipedia.org

Related Posts

wychowanie 1233661423420916790

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *