Rasy psów: Eurasier


Eurasier

Klasyfikacja FCI: Grupa V. Szpice i psy w typie pierwotnym. Sekcja 5. Szpice azjatyckie i rasy pokrewne. 
Nr FCI: nr 291 

WYGLĄD: 
Eurasier jest w typie szpica: średniej wielkości (psy 52-60 cm, suki 48-56 cm), harmonijny, o niezbyt ciężkim kośćcu. Średnia waga psa to 23-32 kg, a suki 18-26 kg. Eurasier ma prosty grzbiet, szerokie i bardzo umięśnione lędźwie. Klatka piersiowa opada aż do stawów łokciowych. Czaszka jest płaska, przełom czołowo-nosowy słabo zaznaczony, nos czarny. Oczy, nieco ukośne, są średniej wielkości i mają ciemny kolor. Trójkątne uszy umiarkowanej długości są stojące. Bujny ogon noszony jest nad grzbietem jako pochylony albo lekko zawinięty na bok, albo całkiem zwinięty. Eurasier występuje w kilku odmianach barwnych. Możemy spotkać eurasiery rudoczerwone, czerwono-czarne, czarne z jasnymi znaczeniami i wilczaste. Jedynie kolor biały nie jest dopuszczalny. Sierść jest średniej długości i nie zasłania sylwetki psa. 


HISTORIA: 
Eurasier jest rasą młodą, bo jej powstanie datuje się na początek drugiej połowy XX wieku, kiedy podjęto działania mające na celu odtworzenie dawnego psa syberyjskiego. Eurasier jest wynikiem krzyżówki chow-chowa z wilczastym szpicem niemieckim i został wówczas nazwany wolf-chow. Twórcą rasy był Julius Wipfel, który do krzyżówki wykorzystał psy chow-chow m.in. z hodowli Charlotte Baldamus. Ze względu na bliskie pokrewieństwo osobników w tej hodowli uzyskiwała ona mocno ujednolicone fenotypowo psy, co wywarło duży wpływ na nowo powstającą rasę. W późniejszym czasie, po wprowadzeniu do hodowli samojedów, Wipfel zaproponował nazwę eurasier. Oficjalnie rasa została uznana w 1973 roku. 

TEMPERAMENT: 
Eurasier jest bardzo przywiązany do domowników, lubi utrzymywać z nimi stały kontakt, nie będąc przy tym natrętnym. Uwielbia towarzystwo dzieci, tym bardziej, że obdarzony jest dość pogodną naturą. Wesoły i bardzo przywiązany do człowieka, wierny tylko swojemu panu i jego rodzinie. Musi być łagodnie wychowywany, nie znosi przymusu i agresji. Niektóre psy mają jeszcze bardzo silny instynkt łowiecki. 

PROBLEMY ZDROWOTNE: 
Jest to rasa zdrowa i mało wymagająca. Psy te dostosowują się praktycznie do każdych warunków, jeśli tylko zapewnimy im naszą uwagę i uczucie. Zdarzają się alergie skórne. Żyje stosunkowo długo. Dobrze czuje się w każdym klimacie, i upalnym, i mroźnym. 

PIELĘGNACJA: 
Eurasier nie potrzebuje też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinien być czesany co tydzień. 

IDEALNY DOM: 
Eurasier jest psem do towarzystwa. Nie jest zbyt hałaśliwy, co zwłaszcza w miastach ma niebagatelne znaczenie. Przystosowuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że regularnie zapewnia się mu ruch w formie spacerów. Wobec obcych jest nieufny, ale nie przejawia zbędnej agresji i marny z niego obrońca czy stróż. 

AKTYWNOŚĆ: 
Jest spokojny i opanowany. Czujny, uważny, ale niezbyt lubi szczekać, w stosunku do nieznajomych nieufny, wobec obcych psów na własnym terenie czasami nietolerancyjny. Lubi spacery i cieszy się ze wspólnych zajęć, ale nie są mu one konieczne. 

WYCHOWANIE: 
Uczy się szybko i na ogół chętnie, trzeba jednak pamiętać, że jest szpicem, więc czasem potrzebuje nieco swobody i niezależności. Bardzo źle znosi zmianę właściciela, dlatego szczenię należy oddać do trzech miesięcy po urodzeniu. Łatwy do wychowania przy konsekwentnym prowadzeniu, cichy, ale czujny. Potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem i pełnego wyrozumiałości, konsekwentnego wychowania. Podporządkuje się tylko zdecydowanemu przewodnikowi stada. Nie nadaje się dla początkujących, ponieważ wykazuje skłonność do dominacji, zwłaszcza samce mogą naprawdę sprawiać kłopoty. Samce wymagają też większej uwagi od właściciela.

źródło: wikipedia.pl, „Encyklopedia psów rasowych”, wikimedia.org

Related Posts

wierny 7727227226958958019

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawa rasa. Nigdy o niej nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *