Wierny pies Hachikō


Zdjęcie Hachiko.
http://blog.pawshpal.com
Hachikō to najsłynniejszy pies Japonii oraz świata.
Urodził się 10 listopada 1923 roku w Ōdate (Japonia, prefektura Akita, wyspa Honsiu), zmarł 8 marca 1935 roku. Był psem rasy akita (aby poczytać o tej rasie kliknij tutaj).

Dlaczego jest  tak rozpoznawalny? W 1924 Hidesaburō Ueno, profesor wydziału rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego, zaadoptował Hachikō i sprowadził go do Tokio. Pies tak bardzo zżył się z właścicielem, że codziennie odprowadzał go na stację metra, gdy wychodził  do pracy oraz czekał na niego, gdy miał wracać. Niestety pies nie nacieszył się długo miłością Ueno, ponieważ profesor zmarł nagle w maju 1925 roku w miejscu pracy. Hachikō, nieświadomy śmierci właściciela, pojawiał się na stacji przez kolejne 10 lat!

Zdjęcie Hachiko.
http://blog.pawshpal.com
W tym samym roku były student profesora Ueno spotkał psa. Idąc za nim trafił do domu w  Kobayashi, gdzie poznał historię Hachikō. Skłoniło to go do opublikowania spisu psów rasy akita w Japonii. To rozpoczęło wizyty byłego studenta na stacji, gdzie przebywał pies. Zaczął publikować artykuły na jego temat. W 1932 spowodowało to ogólnokrajowe zainteresowanie Hachikō. Przez swą wierność stał się wzorem do naśladowania przez dzieci. W całym kraju zainteresowanie rasą akita odrodziło się.

Hachikō zmarł 8 marca 1935 z powodu robaczycy serca i płuc. Jego spreparowane szczątki są przechowywane w National Science Museum w Ueno w Tokio.

Hachikō został uhonorowany wieloma pomnikami. Pierwszy został postawiony w 1934 roku na stacji Shibuya w obecności samego psa. Niestety oryginalny pomnik z brązu został przetopiony w trakcie II wojny światowej w ramach gospodarki wojennej. Po 14 latach na jego miejsce postawiono taki sam pomnik wykonany przez Takeshi Ando, syna autora oryginalnego pomnika. Pies ma pomniki również w mieście swojego urodzenia (Odate), między innymi przed Muzeum Psów Akita.


Scena z filmu "Mój przyjaciel Hachiko".
flickr.org
Fenomen wierności tego psa obiegł cały świat. W 1987 roku na podstawie jego historii powstał film pt. "Hachikō Monogatari". 59 lat po śmierci Hachikō, udało odtworzyć się jego szczekanie ze starego nagrania, które uległo zniszczeniu. 28 maja 1994 roku miliony radiosłuchaczy zgromadziło się przy odbiornikach, by usłyszeć jego głos. W 2004 roku wydano dwie książki dla dzieci, "Hachikō: Prawdziwa historia lojalnego psa" autorstwa Pameli S. Turner oraz "Hachikō czeka" autorstwa Lesléa Newman. W 2009 roku powstał amerykański remake filmu "Hachikō Monogatari" zatytułowany "Mój przyjaciel Hachikō" (ang. "Hachi: Dog's Tale" lub "Hachiko: Dog's Story"). Film wyreżyserował  Lasse Hallström. W roli profesora wystąpił Richard Gere. Muzykę do filmu skomponował Jan Kaczmarek, a wykonała ją Polska Orkiestra Radiowa.

Bez względu na wszystko historia Hachikō porusza każdego, bez względu na narodowość, wiek czy przekonania. Ukazuje ona bowiem jak piękna potrafi być miłość psa. Czysta, niewyobrażalna oraz...

Wieczna...

Related Posts

wierny 5751601703749699304

10 komentarzy

 1. Słyszałam o tym psie, ale nie wiedziałam aż tyle!:3 ciekawe^w^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hachi jest niezwykłym psem. Nie oglądałam oryginału filmu o nim, ale amerykański remake jest naprawdę niesamowity. Całą opowieść wspiera genialna muzyka. Wspaniały film, ale może on wycisnąć łzy. Oczywiście czy szczęścia czy smutku trzeba zdecydować samemu.

   Usuń
 2. Psy to wierni przyjaciele, ale ta historia jest po prostu niesamowita. W tak krótkim czasie, kiedy był ze swoim panem, zrodziła się więź, która zaskakuje każdego. Ciekawa jestem, czy takie zachowanie psa jest związane z tą rasą, czy też wdzięczność adoptowanych psiaków jest w ten lub podobny sposób wyrażana. Bardzo ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezbadana jest psia psychika. Niby wiemy o niej wiele, ale nadal jest ona dla nas w bardzo dużym stopniu niedostępna. Moim zdaniem to zachowanie jest związane i z rasą i z adopcją. Akita to przepiękne i niesamowite psy. Mają misiowaty wygląd, ale pod tym misiem znajduje się serce obrońcy i przyjaciela.

   Usuń
 3. O ile mi wiadomo Japończycy co roku obchodzą święto ku czci tego psa. To chyba jedyny pies na świecie, który doczekał się pomnika i święta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O święcie jest to szczera prawda, ale z tym, że jedyny pies z pomnikiem już nie :) A nasz polski pies najszlachetniejszej z ras - Dżok? Ma swój pomnik w Krakowie :) Niedługo planowałam również napisać o nim notkę :)

   Usuń
  2. O Dżoku nic nie słyszałem. Czyżby kolejny pies bohater?

   Usuń
  3. Dowiecie się z tego przyszłej notki ;D

   Usuń
 4. Film "Mój przyjaciel Hachiko" wycisnął łzy wszystkim członkom mojej rodziny (nawet mojemu tacie,który nigdy nie płacze;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten film jest niesamowity :) Możliwe, że będę pisać o nim recenzję w czerwcu i pojawi się też ciekawostka o tym filmie w ciekawostkach.

   Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *