Dzień Psa 2016


Dziś świętujemy wyjątkowy dzień. Dzień naszych najlepszych przyjaciół. Tak, dziś 1 lipca, czyli Polski Dzień Psa!


To święto jest stosunkowo młode. Powstało w 2007 roku z inicjatywy magazynu "Przyjaciel Pies". Dlaczego akurat lipiec? Wakacyjne wyjazdy to niestety najczęstszy powód porzucania psów i kotów.


Według badań TSN Polska aż 80% Polaków posiadających zwierzęta ma właśnie psa. W naszym kraju tych zwierząt jest ponad 7,5 miliona. Niestety nie wszystkie z nich mają na tyle szczęścia, by mieszkać w kochającym domu. Około 86 tysięcy psów mieszka w schroniskach. W Polsce jest ich około 180. Pełna ilość organizacji im pomagających wynosi ponad 560. Są to głównie osoby prywatne, stowarzyszenia i fundacje. To właśnie dzięki ich dobremu sercu i zaangażowaniu tysiące zwierząt rok do roku znajdują nowy kochający dom. Jednak, samo zaangażowanie nie wystarczy, do codziennego funkcjonowania potrzebne są środki na jedzenie, leki i utrzymanie zwierząt. W 2015 roku utrzymanie bezdomnych psów kosztowało w sumie 163 miliony złotych. To 1895 złotych na psa rocznie.


Dzień Psa jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak traktuje się psy w naszym społeczeństwie, zwłaszcza podczas sezonu urlopowego. Pamiętajmy o swoich pupilach, dbajmy, kochajmy, szanujmy je na co dzień, a nie tylko od święta oraz wspierajmy tych, którzy pomagają im na co dzień.

zdjęcie: (c) David Locke

Related Posts

wakacje 4702370567032814097

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *