Przez żołądek do serca

www.canadianpodcastbuffet.ca
Jeśli Twój pies często nie ma apetytu, to wcale nie musi oznaczać, że jest wybredny. Być może dokucza mu wrażliwy przewód pokarmowy. Problemy z trawieniem złej jakości karmy wywołuje u niego wzdęcia, wymioty, biegunki oraz zmniejszony apetyt. Przyjrzyjmy się objawom zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego psów i przekonajmy się, jaka dieta jest dla nich wskazana. 

Pies posiada najkrótszy przewód pokarmowy spośród wszystkich ssaków, biorąc pod uwagę jego stosunek do długości ciała. Aby pupil mógł w pełni przyswoić składniki odżywcze, tj. białka, tłuszcze i węglowodany, konieczny jest prawidłowy przebieg procesu trawienia. Jego czas wydłuża się, jeśli pożywienie bogate jest w składniki roślinne oraz przy żywieniu karmą suchą. Średni czas potrzebny na pasaż pożywienia przez cały układ pokarmowy psa wynosi od 24 do 48 godzin zaś sam proces trawienia zajmuje od 4 do 12 godzin.Lekka zmiana
Najczęstsze objawy zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego to: wymioty, zmienny apetyt, wzdęcia, spadek masy ciała oraz biegunki. Objawy te występują nawet wtedy, gdy podajemy psu gotową karmę. Zmiany skórne mogą świadczyć o alergii pokarmowej. Jeśli z jamy ustnej zwierzęcia wydziela się niemiły zapach, można podejrzewać zaburzenia w prawidłowym procesie trawienia. Aby zwalczyć uciążliwe problemy zdrowotne pupila, należy zadbać o lekkostrawną dietę pozbawioną glutenu oraz wyeliminować pokarm w składzie którego znajdują się sztuczne konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku. 

Bez glutenu, bez problemu
Gluten stanowi kompleks białek pochodzenia roślinnego, gluteniny, gliadyny oraz prolaminy. Znajduje się w ziarnach zbóż, pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta oraz pszenżyta. Jego obecność w diecie może wywołać reakcję alergiczną. Choroba rozpoczyna się od stopniowej utraty wagi przez psa, wolniejszych przyrostów masy mięśniowej oraz niedoborów składników mineralnych, co w konsekwencji prowadzi do anemii. Objawy nietolerancji glutenu są często mylone z innymi chorobami a pies może ją nabyć w każdym wieku.


Składniki zdrowia
Warto sięgnąć po karmę bogatą w prebiotyki, które stanowią źródło składników odżywczych dla pożytecznej mikroflory jelit. Dodatek mannooligosacharydów wzmocni miejscową odporność błony śluzowej jelit i zahamuje rozwój złej flory bakteryjnej. Zaleca się wybór karmy mokrej, która jest lepiej przyswajalna przez organizm psa.

Karma kompletna a uzupełniająca
Skład kompletnej karmy gwarantuje odpowiednie zbilansowanie. Karmiąc pupila pokarmem w pełni zbilansowanym odżywczo, mamy pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje pies w każdym okresie swojego życia. Niektóre karmy dostępne na rynku są karmami uzupełniającymi i nie stanowią pełnowartościowego posiłku. W takim przypadku dieta wymaga odpowiedniej suplementacji w postaci preparatów mineralno-witaminowych. Dodajmy, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego jeśli nie jesteśmy doświadczeni, warto wybrać sprawdzoną, gotową karmę opracowaną przez specjalistów z dziedziny
dietetyki psów. Dopełnieniem dla odpowiednio zbilansowanej diety ważny jest ruch na świeżym powietrzu, który przyspiesza perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom i pozwala na zachowanie odpowiedniej wagi naszego psa.

Related Posts

zaburzenia 5003140712099841186

1 komentarz

  1. Super wpisy, zapraszam do siebie, tyle ze ja prowadze wypas owiec, zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *