Odważ(o)ny pies

zpazurem.pl
Nowy Rok, nowa waga
Ociężały pies to nieszczęśliwy pies, ponieważ szybko się męczy, nie ma ochoty na ruch i jest narażony na wiele schorzeń. Zwierzęta z nadwagą żyją krócej. Przyjmuje się, że w Polsce około 20% psów cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. W ramach noworocznych postanowień odważymy się „odważyć” pupile, które mają nadprogramowe kilogramy. 

O nadwadze mówimy, gdy pies przekroczy o 5% swoją normę wagową, natomiast o otyłości, gdy jego waga jest zawyżona o minimum 20%. Najbardziej podatne na odkładanie tkanki tłuszczowej są psy-seniory, czworonogi po zabiegu kastracji lub sterylizacji,  jak i chore psy, np. na niedoczynność tarczycy. Niektóre rasy wykazują predyspozycje genetycznie do tycia, m.in. labradory, golden retrievery, czy cocker spaniele.


Co za dużo, to niezdrowo
Nadprogramowe kilogramy wpływają niekorzystnie na stan zdrowia zwierzęcia, bowiem powodują choroby serca i układu ruchu. Ociężały pies często czuje się zmęczony, apatyczny i jest podatny na infekcje. Otyłość nie jest związana wyłącznie z nieestetycznym wyglądem czworonoga. Może doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak: zaburzenia metabolizmu, cukrzyca, schorzenia ortopedyczne, nowotwory oraz choroby układu krążenia. Występowanie tych dolegliwości ma kluczowy wpływ na jakość i długość życia psa. 

Jak rozpoznać nadwagę?
Najlepszym sposobem na rozpoznanie nadwagi lub otyłości jest regularne kontrolowanie wagi psa podczas wizyt u lekarza weterynarii. Wśród objawów wskazujących na zbyt dużą masę ciała wyróżniamy: brak możliwości wyczuwania żeber podczas głaskania, konieczność rozluźniania obroży, problemy w poruszaniu się, szybkie męczenie, spowolniony chód, czy niechęć do spacerów. Właściciel zwierzęcia, który ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, powinien przestrzegać kilku zasad zdrowego żywienia. Należy sukcesywnie zmniejszać dzienne porcje serwowanej karmy i nie dokarmiać psa między posiłkami. Warto podzielić pokarm na kilka mniejszych porcji, aby ułatwić jego trawienie. Zalecaną karmą jest wersja light, która cechuje się mniejszą zawartością tłuszczu. Lekka zmiana
Butcher's Light daje możliwość wyboru zdrowego programu żywienia w celu odchudzenia lub utrzymania 
idealnej wagi psa. Karma nie zawiera glutenu i jest przygotowana z naturalnych składników. Zawarta w pokarmie L-karnityna pomaga spalać tkankę tłuszczową. Dobrej jakości białko oraz zwiększona ilość włókna zapewnia uczucie sytości i nie naraża psa na głodzenie. Weight Care Program został opracowany w celu zmniejszenia wagi pupila i jej kontroli, dzięki czemu czworonóg nie odczuwa uczucia głodu. 
Żywienie karmą umożliwia osiągnięcie spadku wagi, a w kolejnym etapie utrzymanie prawidłowej wagi przy podawaniu objętościowo porównywalnej porcji smacznej karmy. 

Na spacer marsz!
Otyły pies powinien mieć zapewnioną aktywność fizyczną, najlepiej tą, którą lubi najbardziej. Należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności ćwiczeń, żeby pies nie zraził się do sportu. Zaleca się rozpoczęcie treningów od dłuższych spacerów, później można przejść do biegania i zabaw z piłką wymagających dużego zaangażowania. Odchudzanie to długotrwały proces, który potrzebuje wsparcia zarówno ze strony opiekuna, jak i lekarza weterynarii. Na początku oraz pod koniec kuracji, wizyty kontrolne u lekarza powinny odbywać się średnio co dwa tygodnie. Podczas wizyty należy zważyć psa i skrupulatnie notować wyniki procesu odchudzania. Więcej o potrzebach psów na www.facebook.com/DobrzeNamZeSoba

http://www.ceneo.pl/41465653#mh=C6w9Vb8P81009butcher-s591QGBMgHu-D2U0dTnQZriEkyhOQpTqysCjIWqfWObPhBNzUGKhvvE2r2pow6o3epGQtH7Oz0wou2XcE2QpdZB8mRoN-ovWloQGs8ie_4aPMb-0NBhTRITNFKpzzsnWvv73Tp9TJ9rU7e4rBV6cRuVDzH0ulF3UjzjPq1xRYQkJTfFa8gmww9s8pbGrULtzF0#pid=2039

Sprawdź, gdzie najtaniej kupisz karmę Butcher's Light!

Related Posts

retriever 3382583309509752327

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *