Rasy psów: Golden retriever

Archiwum Psiej Rady.
Golden Retriever

Klasyfikacja FCI: Grupa VIII. Płochacze, aportery i psy dowodne. Sekcja 1. Aportery. 
Nr FCI: 111

WYGLĄD:
Golden retriever to rasa, która występuje w dwóch liniach hodowlanych: angielskiej i amerykańskiej. Obie odmiany różnią się nieco wyglądem. Psy z linii angielskiej mają jasne kremowe umaszczenie lub jasno złote, a ich sierść jest prosta bądź falowana natomiast goldeny z linii amerykańskiej występują w umaszczeniu od barwy złotej do czekoladowej, lecz nigdy mahoniowej. Sierść amerykańskiej odmiany jest prosta bądź falowana. Budowa ich ciała jest znacznie delikatniejsza i smuklejsza od ich europejskich kuzynów i w Europie przez niewykwalifikowane oko bywają mylone z Seterami Irlandzkimi.


HISTORIA:
Rasa ta pochodzi ze Szkocji z końca XIX wieku. Istnieją trzy teorie na temat powstania goldenów. Pierwsza z nich głosi, że zostały one wyhodowane przez lorda Dudleya Mjoribanksa po tym jak w 1858 roku obejrzał przedstawienie rosyjskiej grupy cyrkowej z udziałem owczarków o żółtawej maści. Zauroczony psami wykupił je i przywiózł ze sobą. Miały być przodkami goldenów. Ta historia jest najbardziej popularna, ale przez większość kynologów uważana jest za najmniej prawdopodobną, ponieważ owczarki charakteryzują inne cechy niż psy myśliwskie. Zgodny z prawdą natomiast jest fakt, że goldeny pojawiły się na wystawie pod nazwą rosyjskich retrieverów.
Druga teoria głosi, że ta rasa powstała w XIX wieku przy pomocy lorda Tweedmoutha. Trzecia natomiast utrzymuje nas w przekonaniu, że goldeny powstały z krzyżówki żółtego retrievera gładkowłosego i tweed water spaniela.
Kolejnym krokiem było uszlachetnienie rasy. Pierwotne goldeny skrzyżowano z wavy coated retieverami, seterami irlandzkimi i prawdopodobnie bloodhoundami. Z powodu dużego zainteresowania rasą angielscy hodowcy postanowili ją rozpowszechnić.
Pierwszą oficjalną nazwą goldenów była "golden wavy coated". Od 1913 nazwa ewoluowała. Zaczęto je nazywać yellow retrieverami, a nazwa golden retriever oficjalnie obowiązuje od 1920 roku. 
Nazwa golden retriever pochodzi od koloru sierści tej rasy oraz czasownika "to retrieve" (przynosić/odzyskiwać/aportować). 

TEMPERAMENT:
Są to bardzo łagodne psy. Ta rasa jest najrzadziej szczekającą rasą psów. Goldeny są bardzo inteligentne i wierne. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i potrzebują bliskiego kontaktu z członkami całej rodziny. Są tolerancyjne wobec innych zwierząt. Ze względu na swój łagodny charakter idealnie nadają się dla osób starszych i dzieci. Są bardzo aktywne, energiczne i wytrzymałe. Nazwa rasy nawiązuje do doskonałych umiejętności aportowania: golden retriever to nic innego jak „złoty aporter”!

PROBLEMY ZDROWOTNE:
Najczęstszymi dolegliwościami, które mogą wadzić tej rasie są: dysplazja bioder, dysplazja łokci, zapalenie wiązadeł, PRA - postępujący zanik siatkówki, katarakta, dysplazja siatkówki, zapalenie powieki, dystrofia rogówki, zapalenie uszu, parwowiroza.

PIELĘGNACJA:
Ta rasa potrzebuje dużej dziennej dawki ruchu (ok. 2 godziny). Sierść przedstawicieli tej rasy wymaga regularnego szczotkowania i wyczesywania martwych włosów oraz intensywnej pielęgnacji uszu (są podatne na zapalenia). Linieją dwa razy do roku.

IDEALNY DOM:
Ze względu na zamiłowanie do ruchu lepiej będzie czuł się w domu z ogrodem gdzie, razem z właścicielem, będzie mógł się wybiegać.

AKTYWNOŚĆ:
Są to psy bardzo aktywne wymagające dużej dawki dziennego ruchu.

źródło: wikipedia.org; zdjęcie (c) Weronika Tomaszewska (Archiwum Psiej Rady)


O rasie dowiesz się więcej:
Produkty dla goldenów

http://www.ceneo.pl/24717937#mh=s0p0fc3a57011royal-caninJmfhTwBm8AJOVxMQL-UR4fhbbjUygH9JpD8t1pMUsKZIdT_xWpWTaq-8FoJEWnqQcAS_OzeHUDbbJ3c-JxDcQ407yxtXtRq1rJR7ifmEF4wTOC_VGlmr-NqKkZCJhtsQ0#pid=2039
Royal canin golden
http://www.ceneo.pl/15626297#mh=O2h0fcik88008eukanubaDzoJa9wrSpS_GjDeAfRBnpQ3BiTRNzGV4mm9CIQFp7fwMbOrCV5qi0M4q_dDxrtBc1OeS-QO0dD7ng01ED2OUJ_RN3fvrDdH4zaNO5HtIrOZ1qUIKQdvNPnhlVlIqEO00#pid=2039
Eukanuba golden
http://www.ceneo.pl/17615946#pid=2039
Do sieści od jasnobrązowej

http://www.ceneo.pl/21104698#mh=z1z2tBiz940131-all-systemstCuhxEA9eJiC2nUWb1S42pQ3BiTRNzGV1HXmMw7Jn3zURQonPZ8R4x8i_fEFgC-Hc1OeS-QO0dDpXgUA7X3o3q6a3GLpdEaKkA6xN2e6LxhcOJt3kCBh53qnS1Crd0MmSZ6uGz38aCw1#pid=2039
Szampon wybielający do białej sierści


Related Posts

yellow 5513895618214665268

7 komentarzy

 1. Bardzo przydatny blog..
  Obserwuje i liczę na to samo ;)

  amazing-girl-2.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Goldeny są po prostu cudowne! Uwielbiam te psy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zeszłym roku na wystawie siedziałam przy stanowisku z goldenami i, za pozwoleniem właścicielki, głaskałam psiaki tej rasy dobre pół godziny. Jakie one są misie do tulenia *-* Nie to co Ari - labradory są zbyt postrzelone xD

   Usuń
 3. Mam goldena, są niesamowite. To mój najlepszy przyjaciel. Pozdrowienia dla wszystkich fanów goldena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również uwielbiam goldeny - tak samo jak labradory :D

   Usuń
 4. Pytanie do właścicieli goldenów, czy jak linieją to gubią dużo sierści? Teoretycznie mamy wyobrażenie, bo nasza poprzednia sunia też liniała, ale była labradorem, a goldeny mają dłuższy włos, więc jakby ktoś nam mógł pomóc, byłoby super. Bardzo przydatny blog, chętnie tu wpadamy, ja i moja siostra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę popytać jutro jak będę na Wystawie Międzynarodowej w Warszawie ;)

   Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *