Mój pies ma łupież!


Kiedy podczas szczotkowania psa zauważysz „białe płatki” na sierści, to oznacza że Twój pies ma dość często występujący u czworonogów łupież. Pojawienie się łupieżu może być objawem choroby skóry, a to wymaga specjalistycznej pomocy. Zdarza się jednak, że można się go pozbyć we własnym zakresie przy użyciu prostych zabiegów.

Skąd się bierze?
Łupież to złuszczony naskórek, który pojawia się, jeśli łuszczenie i generowanie się naskórka nie przebiega w sposób prawidłowy. Łupież towarzyszy wielu chorobom skóry o podłożu alergicznym, grzybiczym czy też hormonalnym. Najczęstszą jednak przyczyną jest zła dieta psa, pozbawiona odpowiedniej ilości aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co objawia się poza łupieżem matową i łamliwą sierścią. Inną przyczyną może być zbyt suche powietrze, w którym przebywa pies, a także nieprawidłową higieną skóry psa – przesuszenie skóry kosmetykiem używanym do kąpieli, zbyt rzadkie kąpiele, używanie do kąpieli zbyt gorącej wody, słabej jakości środki do kąpieli lub używanie szamponów i mydeł przeznaczonych dla człowieka czy też niewystarczające spłukiwanie środków do kąpieli.    

Jak z nim walczyć?
Podstawowa rzeczą jest ustalenie prawdopodobnych przyczyn. Czy w ostatnim czasie zmieniliśmy coś w diecie psa (np. nowa karma)? Jaka jest jakość spożywanego pokarmu? Niskiej jakości karma czy też resztki ze stołu mogą być przyczyną pojawienia się łupieżu ze względu na niską zawartość białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W takim przypadku najlepiej będzie zmienić karmę na dobrą gatunkowo.
Bardzo skuteczne w walce z łupieżem jest wzbogacenie karmy poprzez polanie jej odpowiednią do wielkości psa dawką oleju z łososia. Jeśli to nie pomoże, najskuteczniejszym preparatem w zwalczniu łupieżu jest Laveta Super firmy Beaphar. Link do produktu znajduje się pod wpisem, a jego skuteczność sprawdziłam rok po zamieszczeniu tego artykułu.
Psa należy kąpać raz lub dwa razy w tygodniu specjalnym szamponem do sierści z łupieżem, który zawiera substancje łagodzące jak alantoina czy pantenol oraz substancje keratoplastyczne jak kwas salicylowy. Jeśli sierść psa jest matowa i sucha, można zastosować odżywki do nawilżania po kąpieli. Jeśli zaś jest tłusta, należy zastosować odpowiedni do takiej sierści szampon zawierający np. nadtlenek benzoilu lub siarkę. Poprawę stanu sierści powinniśmy zaobserwować po 3-4 tygodniach. W przeciwnym wypadku należy zgłosić się do weterynarza.

Warto też rozważyć metody, które stosowane były przez hodowców psów w czasach, kiedy nie można było dostać żadnych środków do pielęgnacji sierści psa. Jedną z nich jest płukanka z octu, która jest naturalną odżywką do włosów: lekko przyciemnia włosy, łagodzi podrażnienia, swędzenie, usuwa suchość skóry, pomaga pozbyć się łupieżu, zamyka łuski, ma wpływ na pH skóry. W czasach, kiedy o odpowiednie preparaty dla psa było trudno, płukanka ta była stosowana do ostatniego płukania sierści po skończonym myciu. W tym celu przygotowujemy roztwór: 1 litr ciepłej wody i 1 łyżka stołowa octu. Pamiętajmy, aby ominąć okolice oczu, uszu i pyska polewając psa płukanką!

Nie ma zgodności, co do tego, czy sierść z łupieżem należy szczotkować regularnie czy też nie. Niewątpliwą zaletą jest usunięcie łupieżu, wadą z kolei możliwość pobudzenia skóry do złuszczania się. Jeśli pomimo szczotkowania łupież nadal występuje, należy zmniejszyć jego częstotliwość.

Kiedy wizyta u weterynarza jest konieczna?
Jeśli domowe sposoby zawodzą i nie obserwujemy żadnej poprawy lub nie udaje nam się całkowicie usunąć łupieżu w ciągu 1-2 miesięcy, powinniśmy zasięgnąć opinii weterynarza. Wizyta u weterynarza jest niezbędna, jeśli łupieżowi towarzyszą inne zmiany skórne jak wysypka, owrzodzenia, ranki, strupy czy też świąd skóry.

Pamiętajmy! Lecząc łupież psa nie wolno stosować szamponów przeciwłupieżowych dla ludzi!

Inne wpisy z tej serii:
Mój pies ma kleszcza
Mój pies je trawę  
Mój pies ma łupież czyli nowe doświadczenia i opis kuracji 




źródło: www.twojezwierze.pl; www.swiatczarnegoteriera.pl

Polecam:

http://www.ceneo.pl/11135774#pid=2039
Szampon do białej sierści
http://www.ceneo.pl/11135773#pid=2039
Szampon do czarnej sierści
 http://www.ceneo.pl/27658470#pid=2039
Specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy
 http://www.ceneo.pl/17862997#mh=j1v2CdPX67007beaphar2aXlCaY6FJ62r7UX8JvkyRf799ZRzz87qMHUb1C15v87UL4CVDPFxXX9mEyEPadcc1OeS-QO0dDWwNsOOIl7k42WIkR7skEHx6RCZKsB-6uZ1qUIKQdvNPnhlVlIqEO00#pid=2039
Preparat na łupież i nadmierne linienie
http://www.ceneo.pl/15374968#mh=Y4a1hlFi14004britbvs8Dal1Yl5vATJI_9ODERf799ZRzz87Wh_g870D6mXwj9AE8a9G9KxY0cicf3mjycfPj8uolwcVAbdNijBmuKNmB6OCZJT4jmu9-MwGC_t7tfcbyUB1BA2#pid=2039
Olej z łososia

Related Posts

z 4249129058047323538

28 komentarzy

  1. Mój piesek złapał łupież już jakiś czas temu, podajemy mu krople, które poleciła pani w sklepie zoologicznym. Najpierw była poprawa, ale potem łupież wrócił. Ten artykuł podsunął mi nowe pomysły, czego jeszcze wypróbować. Dam znać, jakie będą efekty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziewczyny, ta płukanka jest rewelacyjna. Wykapałam psa w zwykłym szamponie przeciwłupieżowym dla psa i zrobiłam tą płukankę z octem, o której piszecie. No i łupież zniknął! Po ponad 2 miesiącach stosowania różnych środków i metod, mój pies wreszcie ma normalną sierść, bez białego nalotu. Sierść jest piękna, błyszcząca. Super, rewelacja, polecam wszystkim!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, że się przydało :D Ja również wypróbowałam na mojej suczce i też nie ma ani śladu łupieżu.

      Usuń
  3. Dobrze wiedzieć, że można tak prostym domowym sposobem usunąć łupież.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja babcia zawsze mówiła, że na łupież najlepsza jest woda z octem. Widać u psów też się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro hodowcy stosują to na pewno się sprawdza i na ludzi :D

      Usuń
  5. Widać, że najlepsze są stare i proste metody. Dzięki za radę. U mojej suni też się sprawdziło.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ta płukanka pomaga też na swędzenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta płukanka pomaga na łupież, a z reguły łupież jest przyczyną swędzenia, więc proponuję wypróbować. Jest duża szansa, że zadziała, a na pewno nie zaszkodzi :)

      Usuń
  7. Czy taka plukanke mozna zastosowac u 4-ro miesiecznego szczeiaczka? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam:)mam taki sam problem z moim pieskiem:( zrobię mu dziś płukankę i zobaczę jakie będą efekty:)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mojego psa już po pierwszym razie widać było efekty. Teraz wlaściwie po każdym myciu do ostatniego płukania dodaję octu. Problemu łupieżu już nie wrócił. Mam nadzieję, że również u Twojego psiaka zadziała. Daj znać! :)

      Usuń
  9. Dzisiaj wyczesywałam mojego małego psiuna i zauważyłam ,że ma okropny łupież .Kąpię go w szamponie antyalergicznym i dzisiaj (nim tu weszłam) zastosowałam płukankę wody z octem .Tak kiedyś moja mam płukała mi włosy .Jestem ciekawa efektu :):) Niestety mam kłopoty z karmieniem pieska :( Jest to piesek odebrany przez TOZ .Nie lubi suchej karmy:( Jedynie zjada makaron z gotowanym mielonym mięsem .Zacznę teraz dodawać mu łyżeczkę oliwy .Pozdrawiam zwierzolubnych :):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po jednym płukaniu psiak na pewno poczuje ulgę, ale obawiam się, że łupież nie zniknie od razu. Chociaż trudno powiedzieć. U Ari za pierwszym razem pomogło od razu, za drugim złagodziło. Polecam Ci drugi wpis z serii z walki z łupieżem:) Godrąco polecam dodawać do jedzenia kropelki Laveta Super (u góry pod wpisem jest obrazek). Efekty widać natychmiastowo - po 5-6 dniach. Piszę natychmiastowo, bo moja pierwsza walka z łupieżem trwała miesiąc, druga tylko tydzień. Olej to z pewnością dobry pomysł. Jestem bardzo ciekawa, jak uda Ci się zwalczyć łupież. Powodzenia!

      Usuń
  10. witam:)ja walczę z łupieżem już miesiąc i nic-płukanki z octem,krople i weszłam na dietę -nie daje drobiu i wołowiny-nie daje już drugi tydzień-poczekam jeszcze dwa tygodnie.chcę nadmienić że to polecenie wety.pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  11. moja Perełka miała białe strupki po zmianie szamponu...
    strasznie się drapała ,więc zmieniłam szampon na inny ....ale i tu was zaskoczę ,bo od czasu do czasu Perełce mojej dozuję płukanko w mydlinach z szarego mydła ... po tygodniu stosuję znów szampon leczniczy przeciwko pchłom,kleszczom itp.. warto pamiętać by psiakom dawać produkty z wapniem .. możecie serwować z karmą morką czy do obiadku w formie kaszy z mięskiem...warto te dawki skonsultować z weterynarzem..Mojej niuni ta kuracja od czasu do czasu mydlinami szarego mydła pomogła.. nawet lekarz weterynarz był zaskoczony efektami.. Lecz wróćcie uwagę ,że każdy pies jest inny.. pozdrawiam wszystkich właścicieli czworonogów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super pomysł, na wzmiankę o szarym mydle nigdzie się nie natknęliśmy. Koniecznie będzie trzeba to kiedyś wypróbować!

      Usuń
  12. Witam sprawdziłam na swoim psiaku do posiłku dodawać po łyżeczce oleju z pestek winogron.Po około 3 tygodniach po łupieżu nie ma śladu.

    OdpowiedzUsuń
  13. U nas wystarczyła zmiana szamponu na bardziej delikatny. Jak się okazało - nasz pupil ma niezwykle wrażliwą skórę i silne detergenty powodują różne reakcje alergiczne (jedną z nich był właśnie łupież).

    Kąpaliśmy go również przez pewien czas w szarym mydle (aby wykluczyć alergie) - to dobry i sprawdzony sposób, ale jednak forma szamponu jest znacznie wygodniejsza.

    OdpowiedzUsuń
  14. gabriela pawlik30 lipca 2019 12:02

    Super wpis!

    OdpowiedzUsuń
  15. Łupież u psa to faktycznie problem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że coś takiego może w ogóle dotyczyć psiaka. Często właśnie lepsza pielęgnacja, zmiana szamponu na mniej wysuszający, czy płukanki, wystarczą, żeby zwalczyć uciążliwy problem.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dlatego tak ważnym jest, aby pies miał odpowiednie swoje kosmetyki do jego pielęgnacji. Niestety wiele osób robi błąd i zaczynają używać ludzkich kosmetyków do pielęgnacji psa. Warto zauważyć, ze nawet można kupić perfumy dla psa https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy które są przede wszystkim dla niego przeznaczone.

    OdpowiedzUsuń
  17. bardzo często przy czesaniu psa pojawia się łupież. Wystarczy kupić dobre kosmetyki - piesek powinien używać odpowiedniego szamponu, który będzie dedykowany dla jego rodzaju sierści.

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *