Rasy psów: Bokser

Galeria Psiej Rady.
Bokser
Klasyfikacja FCI: Grupa II. Psy w typie pinczera i sznaucera, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy. Sekcja 2.1 Mastify. 
Nr FCI: 144

WYGLĄD: 
To pies średniej wielkości. Jego ciało jest zwarte i ma kwadratowy kształt. Kościec tej rasy jest mocny. Bokser cechuje się silnie umięśnionym ciałem.  Ma krótki grzbiet, mocne lędźwie oraz klatkę piersiową sięgającą stawów łokciowych. Ogon jest wysoko osadzony. Każde szczenię rodzi się z naturalnie długim ogonem oraz oklapniętymi uszami. Osobniki z krótkim ogonem lub stojącymi uszami były poddane kopiowaniu (obecnie jest to zakazane, wszystkie psy urodzone po 01.01.2012 muszą pozostać z naturalnymi ogonami oraz uszami). Czaszka tych psów jest szeroka, ma wyraźnie zaznaczony przełom czołowo-nosowy. Uszy w stanie spoczynku przylegają do policzków. Oczy, zawsze mające ciemny kolor, nie mogą być za małe, ani zbyt wyłupiaste.

HISTORIA: 
Boksery wywodzą się prawdopodobnie od bullenbeisserów (rasy z Środkowej Europy, obecnie wymarłej), buldogów angielskich, mastifów oraz terierów. Uzyskano w ten sposób psa zwinnego, mocnego i o smukłej sylwetce. Pierwszy bokser narodził w Niemczech w 1895 roku, a już rok później utworzono w Monachium klub boksera i rozpoczęto hodowlę tej rasy. Pierwszy wzorzec pochodzi z 1902 roku. 

TEMPERAMENT: 
Są to żywiołowe, ale opanowane psy. Są wierne oraz bardzo przywiązane do właściciela. Nie lubi pozostawać sam. Potrzebuje stałego towarzystwa i dużo czułości. Uwielbiają dzieci, są wesołe i przyjazne. Bokser jest wspaniałym stróżem z silnym instynktem terytorialnym. Z powodu silnej relacji z domownikami będzie próbował ich bronić w razie zagrożenia. 

PROBLEMY ZDROWOTNE: 
Boksery są odporne, ale mogą mieć trudności z oddychaniem w trakcie upałów. Ta rasa cierpieć może również na dysplazję stawu biodrowego, niewydolność mięśnia sercowego oraz zwyrodnienia kręgosłupa. Osobniki tej rasy żyją od 10 do 11 lat. 

PIELĘGNACJA: 
Sierść tych psów jest jednowarstwowa (nie posiadają podszerstka!), więc są one bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy czesanie raz, dwa razy na tydzień. Nie powinno się kąpać tego psa często ponieważ może doprowadzić to do zmniejszenia ochronnych właściwości szaty. 

IDEALNY DOM: 
Boksery mogą mieszkać w mieszkaniu, choć o wiele lepiej będą czuły się w domu z dużym ogrodem, gdzie mogłyby się wybiegać. 

AKTYWNOŚĆ: 
Są to bardzo aktywne psy. Potrzebują dużo ruchu i ćwiczeń, aby wyładować nadmiar energii. Zalecana jest co najmniej godzina intensywnych ćwiczeń. Psy tej rasy są polecane dla osób aktywnych, które lubią spędzać aktywnie czas ze swoim psem. 

WYCHOWANIE: 
Osobniki tej rasy podporządkowują się jednej osobie. Musi być to osoba konsekwentna i doświadczona oraz potrafiąca pozbawić psa instynktu nadmiernej dominacji. Boksery są posłuszne i szybko się uczą. Proces socjalizacji szczeniaka powinien rozpocząć się jak najwcześniej ze względu na korzenie rasy. Jeżeli zostanie to zaniedbane, bokser może wykazywać skłonności do bójek z innymi psami lub zwierzętami.

źródło: wikipedia.org, rasy-psow.com, "Ilustrowana encyklopedia psów rasowych" - opracowano we współpracy z miesięcznikiem "Mój Pies"; zdjęcie: © PsiaRada.deviantart.com


POLECAM KSIĄŻKI:

"Bokser" wyd. Galaktyka

 KARMA DLA BOKSERA
http://www.ceneo.pl/25908626#pid=2039
Dorosły pies
http://www.ceneo.pl/13393699#mh=o6i7A2xV80011royal-canintCuhxEA9eJh0GJedVvsTBJQ3BiTRNzGVbDjKB2qBX3jHV7e3Z7zoxEM4q_dDxrtBc1OeS-QO0dAi-k0Ld29V0vq82qouVS3psgFZJYQmakE--UUbA75nFiODfh1zBnUb0#pid=2039

Related Posts

UKC 7382922260655341328

7 komentarzy

 1. Masz naprawdę świetnego bloga :)
  Mam do Ciebie prośbę, może odbierzesz to jako spam, ale wymyśliłam pewną akcję na moim blogu, to naprawdę ważne, przeczytaj najnowszą notkę i jeśli zechcesz mi pomóc będę Ci niezwykle wdzięczna. Tylko z tobą mogę zmienić świat :)
  Pozdrawiam i z góry dziękuję :)
  f-me-i-am-famous.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje serdecznie. Jeżeli chcesz możesz oddać na nas głos w konkursie "Blog Roku". Informacje widnieją na górze strony :)

   Usuń
 2. Bardzo chciałbym mieć boksera, ale rodzice nie chcą się zgodzić, bo podobno bardzo się ślini. Jak ktoś ma boksera, mógłby mi powiedzieć, jak jest naprawdę? Nie wiem, jak przekonać rodziców. Pomóżcie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre pytanie. To prawda, większość molosów się ślini. Bokser jest jednak wyjątkiem. Ostatnio miałam przyjemność rozmawiać z właścicielem psa w typie tej rasy (wabił się Shrek) i jedynym momentem kiedy pies się ślini jest pora jedzenia (co jest raczej normalne dla każdej rasy). Ponieważ Shrek miał identyczną budowę pyska jak rodowodowy bokser, u rasowych osobników nie powinno być problemu. Jeżeli rodzice obawiają się, że pies będzie agresywny wobec dzieci to są w ogromnym błędzie. Boksery (jeżeli są dobrze wychowane przez właściciela) są wspaniałymi psami rodzinnymi. Mimo to jeżeli chcesz zdecydować się na psa jakiejkolwiek rasy należy wcześniej o niej dużo poczytać (zanim zdecydowałam się na labradora moją szafkę zapełniły tony książek o tej rasie). Jeżeli chcesz możemy postarać się o wywiad z hodowcą bokserów (może to jednak potrwać trochę czasu) :)

   Usuń
 3. Bokser był pierwszym psem, jaki pojawił się w naszym domu rodzinnym, kiedy już byłam na tyle świadoma świata, że mogłam się tym cieszyć. :) Mam olbrzymi sentyment do tej rasy. Żył wyjątkowo długo, bo 12 lat i był raczej psem w typie rasy, bo nadwagi nie miał, a ważył 50 kilogramów!
  Cudowna, radosna rasa. Całe życie Nestor zachowywał się jak szczeniak. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja miałam sentyment do psa mojej babci w typie labradora. Borys był moim towarzyszem od zawsze i wykazywał się niesamowitą cierpliwością do mnie. Do obcych był agresywny, a domowników traktował indywidualnie, obdarowując każdego z nich miłością w innej postaci. To był niespotykanie inteligentny pies. Z tego sentymentu zdecydowaliśmy się na labradora.

   Usuń
 4. Miałam kiedyś boksera. Ona była najcudowniejszym psem :) Wesoła,zawsze chętna do zabawy :) Uwielbiam te psy, bo są łagodne i takie pogodne. Grała z chłopakami w piłkę na boisku haha Miała 8 szczęniąt. Tak samo kochanych jak i ona. Niestety zdechła mi wcześnie :(

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *