Rasy Psów: Border Collie

Galeria Psiej Rady.
Border Collie

Klasyfikacja FCI: Grupa I. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Sekcja 1. Owczarki.
Nr FCI: 297

WYGLĄD: 
Psy tej rasy są proporcjonalnie zbudowane. Cechuje ją gracja oraz specyficzny sposób poruszania się w trakcie zaganiania stada. Kolor jego oczu waha się do głębokiego brązu do koloru bursztynowego. Może mieć także odcień niebieskiego. Posiada wiele odmian koloru swojej szaty. Podstawowy jednak jest odcień czarno-biały. Standardy jego rasy mówią iż ogon muszą mieć lekko zakrzywiony i zatrzymywać się musi na stawie skokowym. Jego futro zawsze jest bujne i lśniące (oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji).                                     

HISTORIA: 
Współczesny Border Collie jest potomkiem dawnych roboczych collie trzymanych na pograniczu Anglii i Szkocji. Nazwa tej rasy prawdopodobnie pochodzi od miejsca jej pochodzenia. Wzmianka o "Collie" lub "Colley" po raz pierwszy pojawiła się pod koniec 19 wieku, choć słowo "collie" jest prawdopodobnie starsze i ma swoje źródło w nizinnym dialekcie Szkotów.

TEMPERAMENT: 
Jest on psem pasterskim. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz ciągłego ruchu. Sprawdza się także jako pies lawinowy w górach oraz pies tropiący. Jest to rasa łagodna i przyjazna zarówno dla ludzi jak i innych psów. 

PIELĘGNACJA: 
Pielęgnacja szaty nie jest szczególnie kłopotliwa. Trzeba ją regularnie czesać i dbać o sierść. 

IDEALNY DOM: 
Jako, że jest on psem pasterskim potrzebuje dużo ruchu. Dobrze będzie się czuł w domku z dużym ogródkiem, gdzie będzie mógł swobodnie biegać. Właściciele powinni także mieć trochę wolnego czasu, by wychodzić z nim na długie spacery.

AKTYWNOŚĆ: 
Jest to pies bardzo energiczny. Ma potrzebę dużej ilości ruchu. Doskonale nadaje się do uprawiania wszystkich sportów kynologicznych, z wyjątkiem szkolenia w kierunku IPO. Border collie najchętniej wykorzystywane są do agillity oraz frisbee.

WYCHOWANIE: 
Jest to pies bardzo inteligentny i szybko uczący się. Trzeba poświęcać mu dość dużo uwagi ponieważ jest to inteligentny pies, który szybko się nudzi. Jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniego zajęcia (wymagającego myślenia - warto wykorzystać kongo) znajdzie je sobie sam.

źródło: wikipedia.org, rasypsow.com; zdjęcie: (c) PsiaRada.deviantart.com

Więcej o rasie:

http://www.ceneo.pl/1429904#mh=r3O3vSzS95000tCuhxEA9eJimoV32OKlt65Q3BiTRNzGVqnDW1HfoVkRX_6m39ytRraxY0cicf3mjbSiBLJh4Ysdu3DMaNnUvJbFazXZio9YazG_tDQYU0SE51fi0wwIUDg2#pid=2039

Related Posts

rasy 2439279002256609002

1 komentarz

  1. Jeden z najgorszych błędów początkujących posiadaczy border collie to pomysł, żeby bordera wypuszczać samopas do ogródka. Oczywiście, inteligentny border znajdzie sobie rozrywkę ale nie taka jak byśmy chcieli, np. wykopywanie dołków, obszczekiwanie przechodniów albo ucieczki przez płot. Dorosły border collie potrafi przeskoczyć z miejsca 150 cm płot.
    Border jest o wiele szczęśliwszy łażąc za swoim człowiekiem i wykonując nawet najdrobniejsze zadania, np. przynieś pilot lub przynieś kapcie niż siedząc w ogromnym ogrodzie bez ludzi. Border uwielbia zadania. W praktyce to 2-3 sesje po pół godziny ćwiczeń różnych sztuczek i poleceń. A warto, bo potem my siadamy z książką a u naszych stóp śpi zmęczony puchaty kłębuszek, który miał być tym potworem demolującym nam dom (bez ogrodu).

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *