Porady: Jak dobrze odżywiać swojego psa?


Psia micha, wbrew przekonaniom niektórych ludzi, powinna zawierać urozmaicenia. Pozornie warzywa, owoce czy nawet napoje "zarezerwowane" dla ludzi mogą przynieść psu wiele korzyści.
 
Na lśniącą sierść:
Istnieje wiele autorskich sposobów na błyszczącą i piękną sierść. Ja osobiście polecam żółtko jajka (sparzone). Produkty, które polepszają jakość szaty muszą być bogate w kwasy tłuszczowe omega-6 oraz witaminę B. 

Takimi produktami są: zaczyn drożdżowy, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z pestek winogron oraz oliwa z oliwek.

Dla osób zdeterminowanych i cierpliwych: 
Polecam zastosowanie diety gotowanej (oczywiście jeżeli pies ją zaakceptuje). Ten sposób został sprawdzony na skórze mojej Ari. Przez 1,5 miesiąca spędzonego u babci jej sierść stała się piękna, błyszcząca i odporna na wypadanie. Tajemnicą tego efektu jest prosta potrawa. Jeżeli gotujecie jakąś zupę zostają Wam warzywa (część ludzi je je, ale dotyczy to raczej marchewki, a nie wszystkich warzyw). Należy je pokroić w kosteczkę, dodać kości (byle nie z indyka) lub kawałek mięsa oraz... ugotować kaszę. Żadną konkretną - jak najtańszą. Efekt gwarantowany!

Orzechy włoskie są nie tylko smaczne, ale również
świetnie działają na skórę.
Na elastyczną skórę:
Zdrowa i elastyczna skóra jest podstawą do ochrony psa przed bakteriami, wirusami i grzybami. Aby była idealna, potrzebuje kwasów omega-3 oraz witaminy E. 

Produkty, które je zawierają to: bogate w kwasy omega-3 - pstrąg, łosoś, makrela, śledzie, olej lniany, orzechy włoskie; bogate w witaminę E - kiełki pszenicy i kukurydzy, brukiew, jajka i ryby (nie mogą być surowe).

Na zdrowe zęby:
Ząbki bez kamienia nazębnego to priorytet nie tylko dla piesków wystawowych. Jednak poza szczotkowaniem zębów, możemy zalecić Wam dodatkowe "pomoce domowe" działające jak szczoteczka, pasta i płyn do płukania jamy ustnej.

Są to: surowe warzywa (marchew, kalafior, brukiew, łodygi brokułów) oraz napar z zielonej herbaty (usuwa bakterie, które odpowiadają za powstawanie kamienia).
Podając psu wiśnie trzeba pamiętać
o wyjęciu pestki.
Na sprawne stawy:
Dysplazja stawu biodrowego może być starością za młodu. Pies dotknięty tą chorobą przechodzi zmiany zwyrodnieniowe, które powodują sztywnienie i ból. To samo dzieje się, gdy pies jest już w podeszłym wieku. W utrzymaniu zdrowych stawów i roześmianego pyszczka pomogą produkty, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę C, witaminę E oraz przeciwutleniacze (antyoksydanty).

Podawać, więc należy: ryby (nie mogą być surowe), olej z pestek winogron, olej rzepakowy, porzeczki, maliny, agrest, borówki, żurawinę, cytrusy, jeżyny, granaty, czerwone winogrona, śliwki, wiśnie, aronię, cebulę, kapustę, sałatę, brokuły, kalafior, marchew oraz dynię.

Na dobry wzrok:
Choroby osłabiające wzrok to choćby zaćma lub zanik siatkówki. Słabnięcia wzroku z powodu starości nie da się zatrzymać, ale da znacznie spowolnić. Pomarańczowe warzywa i inne produkty zawierające witaminę A przychodzą nam z pomocą.

O te składniki należy uzupełnić dietę: marchew, dynia, natka pietruszki, papryka, jajka oraz wątróbka.

Na przekąskę:
Mimo tego, że już wrzesień, ciepłe dni jeszcze nie ustępują. Może warto, więc pocieszyć się ostatnimi przebłyskami lata razem z pupilem? Jak wiadomo słodki smak jest jednym z naszych ulubionych. Psy również lubią coś słodkiego. Jednakże dla czworonożnych cukier jest substancją bardzo szkodliwą. Więc co zaproponować psiakowi zachowując jednocześnie jego zdrowie?

Arbuz jest świetnym dodatkiem na upalne dni.
Na psi ząbek polecamy: 
  • Jogurt - nie tylko wybornie smakuje, ale jest też źródłem białka i wapnia. Idealnie pasuje jako dodatek do psiej karmy lub jako deserek (wraz z zmiksowanymi owocami).
  • Buraki - bogate w magnes, potas, kwas foliowy oraz flawonoidy stanowią smaczne i zdrowe urozmaicenie psiej diety. Małe porcje możemy podawać same lub jako dodatek do karmy.
  • Arbuz - owoc ten zawiera mnóstwo witaminy C oraz, bardzo ważny, likopen, który chroni zwierzaka przed chorobami układu krwionośnego oraz rakiem. Pokrojony arbuz podajemy naszemu pupilowi głównie w upały.
źródło: Porady oparte na artykule Pauliny Król z miesięcznika Mój Pies, zdjęcia: orzech włoski: © phantasiegestoert, wiśnie: © guszti132, arbuz: © holly

Related Posts

żywieniowe 8849642840371218695

6 komentarzy

  1. http://bitepsiak.blogspot.com/ - przepisy na domowe jedzenie dla psa, zapraszamy, może ktoś skorzysta z jakiegoś pomysłu
    1 cz. bloga - przepisy dla mięsożernych czworonogów
    2 cz. (nowsza) - przepisy dla wegańskich czwronogów

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój pies zjadłby wszystko-począwszy od gruszki w sosie czekoladowym skończywszy na kaloszach mojej mamy. Muszę go pilnować :) Karolina Leszczyńska

    OdpowiedzUsuń
  3. Proszę nie stosować się do tych "zaleceń", ubijecie sobie psa. Polecam profesjonalne strony a nie wypociny osoby która nie ma pojęcia o czym pisze. Nie będę nawet punktować błędów autorki... musiałabym napisać drugi taki artykuł. Piszę to jako dietetyk, nie psi oczywiście lecz też o tym mam pewne pojęcie. Autorkę upraszam o odrobinę refleksji, czy może celowo chce zaszkodzić psom.

    OdpowiedzUsuń
  4. NIE WOLNO KARMIĆ PSA ŻADNĄ KASZĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Osoby czytające ten artykuł niech sobie to dobrze zapamiętają i NIGDY nie stosują kaszy w diecie psa.
    Autorko! totalny amatorze nie wiem skąd bierzesz takie BZDURY ale tylko szkodzisz psom!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie karmcie swoich psów ORZECHAMI WŁOSKIMI i WINOGRONAMI!!!!
    Są one niedopuszczalne w psiej diecie!!
    Autorka podaje przepisy na katastrofę i trucie psa!!!!!!! Autorka szkodzaca swoją niewiedzą,takie porady doprowadzą niejednego psa do tragedii. To, że wymienione składniki mają pozytywny wpływ na człowieka nie znaczy, że są dobre dla psów! Nie wypowiadaj sie jak nie masz o tym pojęcia!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Cenne porady, ja też planuję adopcję pieska i zastanawiam się jak go karmić, jak o niego zadbać aby nie chorował. Znajomy poleca wprowadzić podawanie olejku CBD, działa on uspokajająco, łagodzi ból, wspomaga odporność. W ofercie Hempets są dostępne takie olejki, pochodzą z przebadanej uprawy, można je kupować w pełni legalnie.

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *