Rasy psów: Nowofundland

flickr.com
Nowofundland

Klasyfikacja FCI: Grupa II. Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy. Sekcja 2. Molosowate.
Nr FCI: 50

WYGLĄD:
Nowofundlandy to olbrzymie psy. Psy ważą od 65 do 80 kilogramów, a suki od 55 do 65 kilogramów, ale znane są przypadki gdzie psy tej rasy ważyły ponad 90 kilogramów. Rekord należy do osobnika, który ważył 120 kg i miał 1,8 m długości (mierząc od nosa do ogona). Niufy, potocznie nazywane tak przez swoich właścicieli, z reguły mierzą od 56 do 76 cm w kłębie. Rasa ta słynie z gęstej i odpornej na zimną wodę sierści, a także zrośniętych błoną palców. Ich potężna budowa pozwala im przepłynąć nawet w trakcie nieznośnych warunków pogodowych. Mają bardzo pojemne płuca, które umożliwiają pokonywanie ekstremalnie długich dystansów. Szczęka jest tak zbudowana, by pies nawet w trakcie wyciągania topielca z wody był w stanie dobrze oddychać. Opadłe wargi powodują ślinienie. FCI rozpoznaje trzy kolory tej rasy: czarny, najpopularniejszy i tradycyjny, biało-czarny i brązowy.


HISTORIA:
Nowofundlandy zawdzięczają swoją nazwę wyspie położonej w Kanadzie, przy ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca. Prawdopodobnie wywodzą się od miejscowych ras, które zostały skrzyżowane z ogromnymi molosami, przywiezionymi przez Wikingów po 1100 roku. Po przybyciu europejskich rybaków rasa skrzyżowała się z innymi, ale nie wpłynęło to na główne cechy nowofundlanda. Kiedy rozpoczęła się kolonizacja wyspy, była to już wykształcona rasa. Jego cechy pozwalały wytrzymać ekstremalny klimat i przeciwności morza, kiedy pracowały jako psy ratownicze. W 1780 kilka osobników przetransportowano do Anglii, w celu selekcji hodowlanej. Po raz pierwszy na wystawach nowofundland pokazał się w 1860, a wpis do francuskiej księgi rodowodowej pochodzi z 1886. W 1996 roku FCI uznała nowofundlanda za psa o kanadyjskim pochodzeniu. W Polsce klub tej rasy założono w 2007 roku.

TEMPERAMENT:
Nowofundlandy to wspaniałe psy rodzinne, bardzo zżywają się z dziećmi. Są to zwierzęta łagodne, delikatne i przyjacielskie. Dobrze się uczą, jeżeli tresura zaczęta jest wcześnie. Generalnie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, ale muszą być nauczone jak się z nimi obchodzić, ze względu na swój olbrzymi rozmiar. Rasa ta znana jest jako "łagodne giganty" i jest dobrze znana w świecie dogoterapii. Rasę jako idealną nianę rozpropagował w dużym stopniu portret Nany z "Piotrusia Pana" J.M. Barriego.

PIELĘGNACJA:
Rasa ma tendencję do ślinienia się, ale ilość śliny waha się indywidualnie u każdego osobnika. Psy te niesamowicie linieją, więc wymagana jest bardzo częsta pielęgnacja sierści. U psów tej rasy występuje średnie ryzyko skrętu żołądka. Nowofundlandy żyją około 11 lat.

IDEALNY DOM:
Jest to pies typowo domowy, niezważający na swoje rozmiary. Tak jak jego dalszy kuzyn, labrador, nie nadaje się do mieszkania na podwórzu. Nowofundland może mieszkać w mieszkaniu, jeżeli ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu.

AKTYWNOŚĆ:
Nowofundlandy to doskonali pływacy. Są to psy obecnie wykorzystywane w ratownictwie wodnym. Są skore do zabawy na lądzie i w wodzie, ale są to również idealne psy kanapowe.

WYCHOWANIE:
Psy tej rasy jako szczenięta są wrażliwe na ton głosu, więc przy tresurze należy być stanowczym, ale wyważonym i spokojnym. Należy pilnować i zwalczać wszelkie próby dominacji, a także ustalić jasne przepisy dotyczące karmienia psa.


źródło: wikipedia.org, podajlape.pl, fci.be; zdjęcie: (c) Matty Sides

Related Posts

woda 3565929492336476868

2 komentarze

  1. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych ras wśród olbrzymów, o ile nie ulubiona :) Te psy są tak dostojne i potężne, że totalnie skradają moje serce i budzą podziw. Te mądre, oddane bursztynowe oczy mówią wszystko.
    Gdybym miała warunki to na pewno to byłaby rasa, którą bym się zainteresowała! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Posiadałam psa tej rasy. Był to bardzo wdzięczny pies. Nie był to 'podwórkowiec' ale ktoś kogo traktowaliśmy jak członka rodziny (pani w hodowli powiedziała nam zresztą, że jeśli chcemy tego psa trzymać w budzie, na łańcuchu to lepiej zrezygnować, bo pies tej rasy może z powodu samotności powiesić się ze smutku). Tak więc Miśka została naszym oficjalnym 4 członkiem rodziny. Pies wymagał wybiegu, kochał długie spacery, trzeba było praktycznie codziennie szczotkować jego sierść. Postawiliśmy też na lepszą karmę, po której psiak miał piękną i lśniącą sierściuchę. Za nasze starania i troski, pies odwdzięczał nam się bezgraniczną miłością, zimą gdy byłam mała ciągnął mnie na sankach, zabierał nam przestrzeń kuchenną (jedliśmy w różnych pozycjach, często daleko od stołu, bo psa owiniętego pośród naszych krzeseł nie dało się przesunąć). Miśka czuła gdy ktoś z nas był smutny, była pojętna, łatwo przyswajała komendy. Niestety trzeba liczyć się z tym, że to pies molos. Mimo naszej miłości, tego jak bardzo o nią dbaliśmy nie cieszyliśmy się jej obecnością zbyt długo. Najpierw siadły jej stawy, później przyszła cukrzyca i ślepota, a na koniec padaczka. Żaden pies po niej nie zastąpił mi jej pociesznej mordy i tego jak wiernym towarzyszem była. Był to pies rodzinny, stworzony do tego by żyć z dziećmi. Dlatego jeśli ktoś kto ma dziecko, szuka psa idealnego, który pokocha dziecko jak swoje, to tak - NOWOFUNLAND to właściwa rasa i nie ma co zastanawiać się nad tym dwa razy.

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *