Plakaty w psim stylu

Wiktor Górka (1969)
Dobrze pamiętam mój pobyt w cyrku. Byłam w nim raz w życiu. Nie wspominam zbyt miło posadzenia mnie na wielkiego wielbłąda, zważając na mój lęk wysokości i fakt, że miałam wtedy cztery lata. Kiedyś w cyrku na porządku dziennym była obecność tresowanych zwierząt. Teraz, z powodu rozwoju świadomości społecznej dotyczącej praw zwierząt, a także zwyczajnie lepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu, do cyrku się nie chodzi.

Kiedyś jednak to miejsce miało prawo bytu i było popularne. Kiedy to się działo? W czasach PRL-u. Gdy szara rzeczywistość miała szansę na chwilę zostać rozproszona, ludzie chętnie z niej korzystali. Najlepszą formą reklamy w tamtych czasach były plakaty. Dodatkowo, rząd bardzo chętnie i hojnie wspierał plakacistów, którzy od lat 40 do 80 niesamowicie szybko rozwijali tę sztukę. Ich prace przyniosły międzynarodowy rozgłos stając się symbolem plakatu artystycznego. Dziś ten złoty okres nazywa się polską szkołą plakatu.

Poniżej możecie zobaczyć plakaty cyrkowe niebanalnie portretujące psy. Jeżeli interesują Was poniższe prace zapraszam na contemporaryposters.com, gdzie znajdziecie więcej prac polskich artystów-plakacistów.

Tomasz Rumiński (1971)
Zenon Januszewski (1965)

Gustaw Majewski (1965)
Jerzy Treutler (1973)
Bożena Rogowska (1974)
Jacek Neugebauer (1975)

Related Posts

sztuka 2850111042490176957

6 komentarzy

 1. Super plakaty .Kocham psy!!!
  Zapraszam na mój blog :
  itsnatala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że już takie nie powstają :)

   Usuń
 2. W moim mieście jeszcze w tym roku był cyrk organizowany... a w telewizji leci taki program na którymś z kanałów na którym puszczany jest cyrk dość często ;( z tym niechodzeniem do cyrku to nadal różnie bywa.
  a plakaty ładne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale na szczęście już coraz mniej tego typu "atrakcji". Szkoda natomiast też, że już takie fajne plakaty nie powstają. :)

   Usuń
 3. Plakat Tomasza Rumińskiego , ten drugi , jest na nim buldog francuski?

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *